AutoQ.pl – znajdź (i prowadź) najlepszą autoszkołę

Opublikowane 23 lipca 2012, autor: Dawid Zaraziński

5

AutoQ.pl ma być serwisem skierowanym zarówno do ośrodków nauki jazdy oraz ich obecnych i potencjalnych klientów. Zdobycie wiarygodnych informacji nie jest jednak najłatwiejsze.

AutoQ.pl to internetowa porównywarka cen kursów nauki jazdy oraz system zarządzania szkołą jazdy. Serwis umożliwia wyszukiwanie i porównywanie kilku tysięcy ofert ośrodków szkolenia kierowców z całej Polski. Bazy danych AutoQ obejmują kilkanaście największych miast Polski i stale poszerzamy ich zasięg. Planujemy udostępniać oferty ośrodków szkolenia kierowców ze wszystkich miast w Polsce. Można powiedzieć, że AutoQ to odpowiednik Ceneo dla usług szkolenia kierowców – czytamy na stronach projektu.

Projekt tworzony „własnymi siłami zespołu” został uruchomiony kilka na początku czerwca. Serwis zaczynał jako wyspecjalizowany CRM do publikacji katalogów cen i sprzedaży przez autoszkoły. Potem pojawił się pomysł by wykorzystać ten silnik do stworzenia wyszukiwarki i porównywarki cen usług kursów motoryzacyjnych.

Twórcy skupiają się obecnie na budowaniu bazy użytkowników.

Planujemy oglądalność na poziomie 20-30 tys. UV miesięcznie, interesuje nas specyficzna grupa odbiorców – zainteresowanych zrobieniem kursu nauki jazdy, szukających informacji o ofertach szkół jazdy. W Polsce takich osób jest około 500-550 tys. rocznie – informują twórcy.

Drugą grupą odbiorców serwisu są szkoły nauki jazdy oraz ich klienci (kursanci). AutoQ.pl umożliwia zarządzanie szkołą nauki jazdy oraz oferuje kursantom możliwość samoobsługi (rezerwacji i odwoływania terminów jazd, zamawiania godzin dodatkowych, etc.).

Istniejące serwisy zawierają szczątkowe dane o szkołach jazdy, w większości jedynie adresowe. My postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu, uporządkować i udostępnić za pomocą naszego serwisu cenniki kursów nauki jazdy, które interesują klientów znacznie bardziej niż np. aktualny adres OSK – przekonują twórcy projektu.

Poza cennikami AutoQ przechowywać ma różne parametry ofert, dzięki czemu możliwe jest np. znalezienie kursów o najlepszym stosunku ceny do liczby godzin jazdy.

Dodatkowo dotarliśmy (tam, gdzie było to możliwe) do informacji o statystykach zdawalności absolwentów poszczególnych OSK. To bardzo trudno dostępne dane, część z nich nie jest najświeższa, ale pracujemy nad tym, aby takie informacje również pozyskać i udostępnić naszym użytkownikom – dodają twórcy.

AutoQ.pl zarabiać ma przede wszystkim dzięki subskrypcjom. Dla ośrodków szkolenia kierowców przygotowano trzy plany abonamentowe. „Plus” od 24 zł za miesiąc to publikacja oferty w serwisie, możliwość samodzielnego zarządzania cennikiem oraz otrzymywania zapytań ofertowych od użytkowników. „Partner” od 49 zł za miesiąc oferuje dodatkowo wyróżnienie oferty ośrodka przed pozostałymi szkołami oraz możliwość publikowania ofert specjalnych. „Pro” od 242 zł za miesiąc to dodatkowo dostęp do systemu zarządzania OSK (w pakiecie – do pięciu pojazdów, każdy dodatkowy kosztuje 9 zł netto za miesiąc) oraz promocja oferty przed pozostałymi szkołami.

Twórcy widzą również potencjał w „zarabianiu na leadach”, ale przyznają, że jest to bardziej skomplikowane. Nie ma więc konkretnych planów w tym temacie.

W planach twórców znajduje się natomiast stworzenie profili szkoły wraz z podsumowaniem całości jej cennika oraz możliwością zamieszczania komentarzy. Poszerzony ma zostać także zakres informacji na temat oferty oraz szkoły – w oparciu o dane zgromadzone w bazach AutoQ.pl (np. dzielnice, pojazdy na jakich odbywają się kursy).

Zapytaliśmy o możliwość podjęcia współpracy z partnerami.

Jesteśmy otwarci na propozycje. Naszym kluczowym celem w najbliższym okresie jest osiągnięcie wysokiej oglądalności serwisu, zatem potencjalny Partner powinien wnieść kompetencje w zakresie generowania ruchu do serwisu oraz e-marketingu – informują twórcy.

Grafiki z serwisu

Okiem redakcji

Dawid: trudna współpraca

AutoQ.pl to ciekawy przykład na to, jak wymagająca może być współpraca z grupą docelową. Największym wyzwaniem stojącym przed twórcami projektu jest zdobycie rzetelnych danych, które można potem zaprezentować użytkownikom. Ważna jest tu współpraca z samymi szkołami, a najtrudniejszy – proces standaryzacji.

Ośrodki szkolenia kierowców prezentują dane w dość dowolny sposób, nie umieszczają również konkretnych cen na swoich stronach (bo to zależy od wielu czynników np. dostępności instruktorów, cen benzyny itp). Twórcy serwisu pracują więc nad nową wersją silnika AutoQ.pl, który ośrodkom dawać ma większą elastyczność.

W samym projekcie pojawić ma się szersza oferta np. kursy doskonalenia techniki jazdy, kursy jazdy ekologicznej czy bezpiecznej, kursy zawodowe. Nie chcą prowadzić serwisu „jednorazowego użytku”. A w ciągu najbliższych miesiącach podobne rozwiązanie chcą wprowadzić na rynek niemiecki.

Z punktu widzenia potencjalnego kursanta AutoQ.pl wydaje się bardzo ciekawą propozycją. Brakuje tego typu serwisu, który byłby czymś więcej niż prostym katalogiem ośrodków jazdy. Z projektu skorzystać mogą także ośrodki – to im dedykowany jest specjalny CRM. Czy narzędzie okaże się przydatne pokażą najbliższe miesiące.

Ogólna ocena redakcji:

PS. AutoQ.pl, jak każdy opisywany startup, otrzymuje od naszego partnera, serwisu Inis.pl, cztery zamiast dwóch miesięcy darmowego korzystania z profesjonalnego systemu do e-mailingu. Inis.pl wspiera zarządzanie adresami, wysyłkę i analizę kampanii e-mail marketingowych.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook