ProjectNoah.org – poznawaj naturę

Opublikowane 17 maja 2012, autor: Marta Michałek-Machniewska

0

W pogoni za nowoczesnością wielu z nas zapomina o tym, jakie bogactwa naturalne daje nam nasza planeta. Powoli zapominamy, jak w rzeczywistości wygląda otaczający nasz świat. Zdecydowanie bardziej fascynuje nas rzeczywistość wirtualna. Nasze dzieci mogą nie być zainteresowane poznawaniem tajemnic natury. Aby przeciwdziałać takim zjawiskom powstał pomysł sformułowania tzw. Projektu Noe.

Odniesienie idei powstania strony ProjectNoah.org do biblijnej arki Noego jest oczywiste. Strona ma pobudzić zainteresowanie przyrodą wśród młodych ludzi i przypomnieć innym, jak wielką przygodą może być odkrywanie natury. Nowoczesne urządzenia – kamery i aparaty cyfrowe, czy też smartfony mogą służyć nam nie tylko do komunikacji pomiędzy sobą, ale też do identyfikowania zjawisk przyrodniczych na świecie. Za pomocą narzędzi internetowych możemy się nimi dzielić z innymi. Celem aplikacji ProjectNoah.org jest danie innym możliwości rozpowszechniania materiałów pochodzących z szeroko pojmowanych obserwacji przyrody. Może być ona wykorzystywana przez każdego z nas, jak i specjalistów z dziedziny badania naszej planety.

Abym mogła korzystać z pełnej funkcjonalności strony ProjectNoah.org, musiałam założyć konto użytkownika w serwisie. Mogłam przy tym użyć swoich danych z kont na Twitterze, Facebooku czy Google +. Po zalogowaniu zobaczyłam własny profil użytkownika i pulpit opatrzony nazwą „Mój Projekt Noe”. Pulpit posłużył mi do przesyłania swoich zdjęć i śledzenia publikacji innych użytkowników w serwisie, w czasie rzeczywistym. Dzięki mojemu iPhone`owi wyposażonemu w pobraną aplikację Project Noe, mogłam przesłać posiadane zdjęcia np. parku krajobrazowego, w którym byłam, wprost na serwer ProjectNoah.org.

Głównym celem projektu, jest wszechstronna pomoc ludziom w zrozumieniu otoczenia, w którym żyją. Możesz zidentyfikować organizmy żywe, znajdujące się w Twoim najbliższym sąsiedztwie. Jeśli nie wiesz, jak dane zwierzę czy roślina się nazywa, możesz wrzucić zdjęcie na swój profil w serwisie, a społeczność Projektu Noego odpowie na Twoje pytanie.

Galeria

Szansa dla polskich startupów

ProjectNoah.org ma na celu zachęcić ludzi do ponownego poznawania i dokumentowania przyrody lokalnej. Twórcy projektu chcieli wykorzystać popularność smartfonów w celu gromadzenia informacji na temat różnorodności biologicznej na świecie i jednocześnie podnieść świadomość społeczną na temat znaczenia zachowania przyrody w niezmienionym stanie.

Polska wersja serwisu mogłaby dotyczyć wyłącznie naszego kraju, który również posiada wiele interesujących miejsc, wartych odkrycia. Dysponujemy prawdziwymi cudami natury, o które należycie trzeba zadbać. Warto przypomnieć o tym społeczeństwu, choćby w formie zbudowania Projektu Noe.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook