Fundable.com – finansowanie dla Twojego startupu

Opublikowane 24 maja 2012, autor: Marta Michałek-Machniewska

3

Co roku uruchamiane są na rynku przeróżne przedsięwzięcia biznesowe, ale tylko niewielki procent z nich uzyskuje finansowanie zewnętrzne, za pośrednictwem venture capital. Część ze startupów nie może liczyć na inwestycję zewnętrznego inwestora, ponieważ nie jest w stanie go pozyskać.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom poważnych firm rozpoczynających swoją działalność, powstała platforma Fundable.com, której celem jest poszukiwanie kapitału zewnętrznego od inwestorów i tradycyjnych banków, na pierwszym etapie rozwoju startupów. Serwis ma na celu wspomóc młode, perspektywiczne biznesy w dostępie do kapitału obrotowego, niezbędnego do uruchomienia i rozwoju firmy.

Platforma Fundable korzysta z ustawy znanej pod nazwą „Bill Crowdfunding”, która pozwala nowym firmom na publiczne zbieranie pieniędzy od podmiotów chętnych na poparcie ich przedsięwzięcia biznesowego. Serwis pozwala inwestorom na uczestniczenie w tworzeniu nowych firm i w ich dalszym rozwoju. Tysiące młodych startupów będą miały dzięki niemu szansę na sfinansowanie działalności i pozyskanie na ten cel niezbędnych środków z zewnątrz.

W ramach premiery platformy Foundable.com wybrano z tysięcy nadesłanych zgłoszeń pięć firm, które pojawiły się na stronie głównej serwisu w chwili jego publikacji. Podlegają one finansowaniu i inwestorzy mogą zgłaszać w tym celu swoje oferty. Wśród tych startupów znalazły się: Tackk, BikedabsStampTEG, Purge ora uFlavor.

Jak to działa? Z perspektywy młodego przedsiębiorcy najpierw należy złożyć wniosek o znalezienie dofinansowania. Po zatwierdzeniu danych firmowych, tworzony jest profil finansowania, zawierający skrócony opis firmy, jej cele strategiczne oraz dodatkowe profity, jakie firma jest w stanie zapewnić potencjalnym inwestorom. Na tej podstawie firma może uzyskać wsparcie ze strony sieci kontaktów osobistych lub społecznych. Startup może zebrać fundusze tylko wtedy, gdy cele biznesowe przedsięwzięcia zostaną za ich pośrednictwem spełnione.

Upraszczając, platforma Fundable.com służy do komunikowania ze sobą firm i inwestorów, w celu zdobycia finansowania dla przedsięwzięcia biznesowych.

Galeria

Szansa dla polskich startupów

Zarówno za granicą, jak i w Polsce istnieją podobne serwisy jak Fundable.com, dlatego też pomysł otwarcia kolejnego jest dyskusyjny. Musiałby on wyróżniać się czymś szczególnym na tle innych, podobnych witryn. Serwis Fundable.com pozwala na ogłaszanie swoich startupów w sieci społecznościowej – na Twitterze, LinkedIn lub Facebooku. Dzięki temu w biznes przedsiębiorcy mogą zainwestować jego znajomi i przyjaciele, poinformowani o istnieniu takiej możliwości poprzez serwis społecznościowy. Oprócz tego, w startup mogą zainwestować również inwestorzy odwiedzający platformę Fundable.com.

W polskim internecie konkurencją dla Fundable.com jest niewątpliwie serwis Wspieramy-startupy.pl albo Ventureincubator.pl. To tylko dwa przykłady z szerokiej listy platform o podobnej funkcjonalności. Nie sądzę, aby kolejny taki serwis był przydatny na gruncie polskiego Internetu.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook