Apptopia.com – sprzedaj swoją aplikację

Opublikowane 04 maja 2012, autor: Marta Michałek-Machniewska

5

W zasadzie codziennie powstają warte uwagi aplikacje na telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne. Ich zastosowanie w praktyce mogłoby przynieść wiele korzyści użytkownikom, aczkolwiek część z nich „przepada” w przestrzeni internetowej. Jedynie kilku dużych graczy, na rynku deweloperów aplikacji interaktywnych wypracowuje wysokie dochody. Czy drobni twórcy aplikacji nie mają szansy na sukces?

Serwis Apptopia.com może już wkrótce całkowicie zmienić układ sił rynkowych. Jest to portal, który pozwala na łatwiejszy obrót aplikacjami na telefon. Programy tego typu w ramach serwisu Apptopia.com można kupować i sprzedawać. Największe korzyści z funkcjonalności serwisu odniosą bezpośrednio programiści, chcący zyskać realne pieniądze na swojej pracy. Pośrednio, zyska każdy użytkownik urządzeń mobilnych, ponieważ stają się one bardziej praktyczne w zastosowaniu i dostosowane do indywidualnych wymagań każdego z nas.

Apptopia.com generalnie ma pełnić funkcję pośrednika sprzedaży aplikacji mobilnych, we wszystkich etapach przeprowadzania takich transakcji. Jeśli jesteś programistą, serwis Apptopia.com pozwoli Ci sprzedać Twoją aplikację albo dostęp do niej. Aby rozpocząć korzystanie z serwisu jako sprzedawca, musisz jedynie podać kilka podstawowych informacji o swoim programie oraz wybrać kategorię, do której zostanie przyporządkowany. Ustalasz cenę minimalną za aplikację albo cenę „Kup teraz”, tak jak na popularnych serwisach aukcyjnych. Jeśli nie wiesz, ile tak naprawdę jest warta Twoja aplikacja, możesz wysłać maila do Apptopia.com, a administrator pomoże Ci ją wycenić. W przyszłości planowane jest zwiększenie funkcjonalności serwisu o automatyczną aplikację służącą do wyceny dla użytkowników.

Sama idea powstania serwisu, który umożliwia obrót aplikacjami tworzonymi nie przez wielkie koncerny, ale indywidualnych programistów czy mniejszych graczy rynkowych, uważam za świetny. Apptopia.com jest rodzajem serwisu aukcyjnego, takiego jak eBay, przeznaczonym dla twórców programów na urządzenia mobilne. Zakładając, że serwis zyska popularność wśród docelowej grupy użytkowników, ma szansę na sukces i wypracowanie zysków dla samych twórców. Warto powiedzieć, że firma uzyskuje 15% z każdej sprzedanej aplikacji.

Galeria

Szansa dla polskich startupów

W Polsce działa wielu zdolnych programistów, którzy tworzą pożyteczne programy na telefony i urządzenia mobilne. Wielu z nich to freelancerzy, którzy nie mają możliwości korzystnego odsprzedania aplikacji czy dostępu do niej. Serwis internetowy pozwalający na szybkie przeprowadzenie transakcji sprzedaży aplikacji byłby więc przydatny, a sądzę, że wielu programistów przystałoby na warunki, jakie oferuje serwis Apptopia.com.

Aplikacje przygotowane specjalnie z myślą o urządzeniach mobilnych mogą upraszczać życie użytkowników. Muszą jednak do nich trafić i być wykorzystywane. Serwis w polskiej wersji wzorowany na Apptopia.com mógłby to umożliwić. Podstawowym warunkiem przyszłego sukcesu serwisu takiego jak Apptopia.com jest zgromadzenie wokół siebie zainteresowanych dokonaniem transakcji – sprzedających i kupujących.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook