Sonalight.com – głosowa obsługa telefonu

Opublikowane 27 marca 2012, autor: Marta Michałek-Machniewska

4

Rozmowy telefoniczne, pisanie smsów czy też w ogóle korzystanie z telefonu komórkowego w jakikolwiek inny sposób podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego, jest obarczone w Polsce karą. W innych krajach jest podobnie, a nie ulega przy tym wątpliwości, że takie zachowanie jest niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też wprowadzono do obiegu zestawy głośnomówiące, które jednak nie do końca rozwiązują problem. Przełomem są w tym względzie aplikacje do obsługi głosowej telefonów z systemem Android.

Sonalight.com to aplikacja adresowana do wszystkich urządzeń mobilnych z systemem Android, która pozwala wydawać telefonom i smartfonom komendy głosowe, w miejsce przyciskania klawiszy czy nawigacji za pośrednictwem ekranu dotykowego. Najprościej rzecz ujmując, aplikacja pozwala na obsługę telefonu głosowo, bez dotykania go. Aby z niej skorzystać nie trzeba przyciskach klawiszy czy dotykać ekranu. Wystarczy, abym powiedziała, co chcę zrobić, a aplikacja zinterpretuje to we właściwy sposób i wykona polecenie.

W moim odczuciu, aplikacja Sonalight.com najbardziej przyda się kierowcom, którzy będą mogli swobodnie prowadzić rozmowy telefoniczne, bez dotykania telefonu – a więc bezpiecznie. Prowadząc auto będę mogła z zastosowaniem Sonalight.com wysłać nawet krótką wiadomość SMS. Jednocześnie, aplikacja przyda się osobom z dużym stopniem niepełnosprawności, którzy dotychczas nie mogli korzystać z telefonów komórkowych bez pomocy osób trzecich.

Galeria

Szansa dla polskich startupów

Konkurencją dla Sonalight.com pozostaje Siri, przeznaczona do obsługi iPhone`ów w podobny sposób. Systemów umożliwiających głosowe korzystanie z systemów urządzeń mobilnych powstaje w ostatnim czasie bardzo wiele. Stąd też kolejny, tym razem polski program tego typu może okazać się nieprzydatny, choć osobiście nie słyszałam jeszcze o szeroko udostępnionej aplikacji z podobnymi funkcjonalnościami. Głównym atutem Sonalight.com, który również powinien być przeniesiony na grunt polskiego programu, jest to, że wystarczy powiedzieć pewien z góry założony tekst, aby uruchomić aplikację. Nie trzeba więc nawet odblokowywać telefonu czy naciskać jakichkolwiek przycisków, aby wyzwolić aplikację do obsługi głosowej.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook