Ciekawe startupy – przegląd #67

Opublikowane 30 marca 2012, autor: Dawid Zaraziński

3

W dzisiejszym przeglądzie startupów, które zgłosiły się do nas, a których nie opisujemy w ramach dużych recenzji prezentujemy serwisy informacyjny, walutowy, programowy, najmujący oraz kurierowy. Smacznego!

80sec.info80sec.info

80sec.info (http://80sec.info) – serwis tworzony przez młodą firmę Dev80, który „gromadzi wiadomości, na bieżąco gromadzi również ilość ich rekomendacji. Dzięki temu jest on w stanie je filtrować i sortować biorąc pod uwagę zarówno ich aktualność (znając czas publikacji), jak i popularność i jakość (znając ilość rekomendacji) oraz bieżące zainteresowanie (śledząc szybkość narastania rekomendacji). Pozwala to prezentować odbiorcom społecznie istotne informacje, czyli informacje, które stały się tak popularne, że po prostu warto się z nimi zapoznać – wypada je znać w towarzystwie”. Projekt zarabiać ma dzięki reklamom.

Ratomat.pl (http://ratomat.pl) – „internetowa platforma wymiany walut, dedykowana osobom spłacającym kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich oraz euro. Serwis wymienia waluty na zlecenie użytkowników, do kursu forex dodając marżę w wysokości zaledwie 0,99 proc., z której pokrywa koszty powiadomień SMS, a także, co jest rzadkością, koszty przelewów”. Projekt tworzony jest przez grupę kilku osób związanych z bankowością, finansami oraz branżą IT i uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego: Innowacyjna Gospodarka. Właścicielem serwisu jest spółka TrendIT. „Serwis wykorzystuje mechanizm zakupów grupowych – to znaczy kumuluje zlecenia wymiany walut wielu użytkowników i raz dziennie wymienia je po cenach hurtowych u dealera bankowego, co nie jest możliwe w przypadku klientów indywidualnych”.

Zwodnik.plZwodnik.pl

Zwodnik (http://www.zwodnik.pl) – serwis, który „nie jest ani startupem, ani [nie jest] innowacyjny. To po prostu fajna strona internetowa, która powinna się przydać miłośnikom darmowych rozwiązań”. Serwis poświęcony jest darmowemu oprogramowaniu, które można uruchomić pod kontrolą najpopularniejszych systemów (Windows, Linux i Mac) lub przeglądarki. „Celem serwisu jest zebranie najlepszych, prawdziwie darmowych (bez żadnych dem czy triali) programów, gier i systemów operacyjnych”. Projekt „w obecnej postaci działa pro publico bono i nie ma planów komercjalizacji”.

Rentoria.pl (http://rentoria.pl) – serwis, który „dostarcza oferty najmu tylko dla użytkowników prywatnych, którzy mają możliwość nie tylko oglądania ofert ale pozostawiania swojego zapytanie ofertowego bez konieczności rejestracji. Użytkownicy biznesowi czyli tzw. wypożyczalnie moją dodawać swoje oferty dzięki dokładnemu formularzowi. Mogą również odpowiadać na pozostawione z serwisie zapytania użytkowników oraz tworzyć swoje wizytówki”. Projekt zarabiać ma na płatnych usługach, które pojawią się w kolejnej fazie rozwoju projektu.

ZnajdźKuriera.plZnajdźKuriera.pl

ZnajdźKuriera.pl (www.znajdzkuriera.pl) – projekt został stworzony przez jedną osobę współpracującą z firmą, która zaprojektowała i zbudowała serwis. „Są serwisy podobne do naszych. Każdy ma swoje subiektywne zdanie, ale uważamy, że nasz jest najbardziej czytelny i przejrzysty oraz łatwy w obsłudze. Pokazuje o ile oferta kuriera jest w rzeczywistości tańsza od cennika standardowego firmy kurierskiej, która jest oferowana przez danego brokera. System sumuje wszystkie oszczędności naszych użytkowników, którzy postanowili zamówić kuriera z naszego serwisu. Ponadto z powodu braku forum dla użytkowników eliminuje możliwość szkalowania firm oraz wyrażania opinii o danym serwisie”. Projekt ma zarabiać poprzez emisję reklam oraz stałe opłaty za prezentację usług. „Najlepszym partnerem dla naszej firmy byłby przedstawiciel mediów typu radio, prasa, tv, a także wydawca serwisów internetowych, którzy docierają do szerokiej grupy ludzi”, informuje twórca.

Od Redakcji

W dzisiejszym przeglądzie brakuje oryginalnych pomysłów i mamy lekkie uczucie déjà vu. Ale może nie jest to tak ważne jak biznesowy pomysł? Obawiamy się tylko, że także pod tym względem najlepiej w powyższym przeglądzie nie jest. A może jednak któryś serwis zasługuje na szczególną uwagę?

Poprzednie przeglądy znaleźć można pod tym adresem.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook