WePay.com – platforma internetowych płatności

Opublikowane 21 lutego 2012, autor: Marta Michałek-Machniewska

4

Zbieranie funduszy na konkretne wydarzenie, czy będzie to wieczór kawalerski, czy też poważna konferencja z udziałem biznesmenów, wymaga zsynchronizowania płatności. Trudno jest zebrać od osób zlokalizowanych w różnych częściach kraju składki na dane wydarzenie, a później z puli środków opłacić usługodawców. Jest jednak serwis, który ułatwia takie działania.

WePay.com jest platformą internetową umożliwiającą realizację wypłat dla osób, grup i organizacji w Stanach Zjednoczonych. Niewykluczone, że serwis rozszerzy swoją działalność w przyszłości również i na inne kraje. Platforma WePay pozwala użytkownikom na sprzedaż biletów, kuponów, przedmiotów i usług, na przyjmowanie darowizn w trybie online oraz na wysyłanie faktur. To tylko kilka funkcjonalności, z jakich można korzystać za pośrednictwem WePay.com.

Serwis został założony przez Richa Abermana i Billa Clerico w 2008 roku w Bostonie. Ideą powstania WePay.com było zbieranie funduszy w skali ogólno stanowej, w sieci internetowej. Aniołem biznesu dla firmy WePay.com został Max Levchin, współzałożyciel firmy PayPal. Miał on więc doświadczenie w płatnościach online.

Za pośrednictwem WePay.com można przekazać datki finansowe na dowolną organizację, czy dla osoby prywatnej, z ominięciem największych instytucji finansowych. Każdy użytkownik serwisu WePay.com może stworzyć dla siebie rachunek i zbierać pieniądze na różne projekty. Administrator rachunku określa, ile członkowie grupy mają przekazać środków finansowych i w jakim czasie. Administrator, w tym wypadku założyciel rachunku, może wycofać środki w ramach elektronicznego transferu, przedpłaconej karty debetowej lub zwykłego czeku. Osobiście, wydaje mi się to wygodne. Jeśli mam zebrać środki finansowe na przykład na organizację konferencji, wtedy zapraszam do mojej grupy na WePay.com wszystkich jej uczestników i zbieram składkę wpisową. Następnie wypłacam ją bezpiecznie transferem elektronicznym i płacę za wynajęcie sali konferencyjnej i za inne usługi.

Serwis WePay.com zarabia na wypłatach użytkowników, którzy korzystają z kart płatniczych lub kont bankowych Federal Deposit Insurance Corporation, z którą ma podpisaną umowę gospodarczą. Otrzymuje 3,5% od płatności ogółem, lub 50 centów za każdą pojedynczą transakcję.

Galeria

Szansa dla polskich startupów

Płatności online są realizowane na wiele różnych sposobów w Polsce. Przykładem jest serwis Platnosci.pl. Jeśli inwestor zainwestował by w podobny model biznesowy, jak w przypadku WePay.com, mógłby zaoferować polskim klientom coś więcej, niż zwyczajne płatności internetowe. Mógłby umożliwić im zbieranie funduszy na w zasadzie dowolny cel w całej Polsce, a nawet w państwach sąsiednich. Musiałby tylko zawrzeć współpracę z bankiem lub instytucją finansową, do dokonywania wypłat przez użytkowników.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook