Multipla – lekcje angielskiego w wirtualnej rzeczywistości

Opublikowane 09 grudnia 2011, autor: Dawid Zaraziński

3

Multipla to multimedialna platforma do nauki języka angielskiego, która wyróżniać chce się zastosowaną technologią, tzw. 3D Learning System. Czy to wystarczy by przekonać użytkowników?

Twórcą Multipla jest Michał Achtel. Czym wyróżnia się jego projekt? Po co kolejny kurs języka angielskiego?

Rynek oferuje dzisiaj wystarczająco duży wybór dobrych i bardzo dobrych aplikacji do nauki języków obcych. W ciągu ostatnich lat w branży szeroko pojętego e-learningu powstała spora ilość nowych serwisów. Jednocześnie działające od wielu lat portale ugruntowały na dobre swoje pozycje rynkowe. Dostarczają dziś szeroki wybór kursów dostosowanych do potrzeb każdego klienta i raczej trudno jest zagrozić ich rynkowej pozycji – mówi pan Michał.

Przewagą projektu ma być wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań – tzw. 3D Learning System, który polega na wykorzystaniu techniki tworzenia typowych panoram wirtualnych do montażu panoram z osadzonym plikiem wideo. Lekcje angielskiego na platformie Multipla zostały przeniesione w środowisko „odzwierciedlające” realny, trójwymiarowy świat.

W ten sposób powstał kompleksowy system szkoleniowy podnoszący wartość dydaktyczną oraz atrakcyjność lekcji. W porównaniu do innych programów edukacyjnych u nas użytkownik może samodzielnie „kadrować obraz” na ekranie swojego komputera oraz samemu „decydować” o tym, co, i w którym momencie chce zobaczyć – dodaje twórca projektu.

Zastosowanie atrakcyjnych rozwiązań multimedialnych nie sprawia jednak, że nauka staje się bardziej efektywna. Jak mówią twórcy, nie oznacza to, że lekcje języka angielskiego powinny się opierać wyłącznie na nudnym zapamiętywaniu słówek i reguł gramatycznych. Jeśli wiedza przekazywana jest w „tradycyjny” sposób, dużo szybciej zapominamy przyswojone informacje, a czas poświęcony na naukę okazuje się być czasem straconym.

Mając to na uwadze, nasze realizacje mają formę krótkiego mini-serialu przygodowego. Ciekawa i niebanalna fabuła daje niepowtarzalną możliwość kontaktu z żywym i naturalnym językiem angielskim. W końcu nie od dziś wszyscy, którzy odnieśli sukces w samodzielnej nauce języków, zwracają uwagę na dobroczynny wpływ nałogowego śledzenia losów bohaterów seriali – mówi pan Michał.

Lekcje mają charakter periodyku (e-miesięcznika). Każde pojedyncze wydanie składa się z minimum czterech powiązanych ze sobą tematycznie modułów lekcyjnych. Wszystkie kolejne wydania kursu są publikowane regularnie, zawsze do dziesiątego dnia miesiąca.

Jak mówią twórcy, obecnie serwis zarabia poprzez opłaty wnoszone przez użytkowników za udzielenie dostępu do określonych zasobów witryny. Opłatą objęte są m.in. dostęp do każdej lekcji (7 zł), do pojedynczego wydania e-miesięcznika (24 zł) czy prenumerata na 12 wydań e-miesięcznika (236 zł).

W późniejszym etapie przedsięwzięcie ma być częściowo finansowane poprzez reklamę typu product placement i „ćwiczenia sponsorowane”, zdradzają twórcy. Ćwiczenia umożliwiać mają umieszczanie odpowiednio opracowanego tekstu ćwiczenia o charakterze promocyjnym bezpośrednio w materiale dydaktycznym lekcji.

Czy Multipla potrzebuje inwestora?

Idealny inwestor wesprze finansowo i merytorycznie nasze działania w kierunku stworzenia i przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii reklamowej produktu Multipla – zarówno na terenie Polski, jak i za granicą – mówią twórcy. Dodają, że pozyskane wsparcie chcą przeznaczyć na produkcje kolejnych materiałów dydaktycznych.

Grafiki z serwisu

Okiem redakcji

Sylwester: lepiej zobaczyć

Rozmach i dopracowanie projektu – takie mam wrażenia po kilku minutach spędzonych w serwisie. Teksty na stronie co prawda nie przekonują mnie do korzystania, brakuje elementów, które informują wprost o zaletach projektu. Jednak uruchomienie wersji demo rozwiało wszystkie wątpliwości i chyba zrozumiałem dlaczego tekstu opisującego zalety jest tak mało – nie da się po prostu tego opisać, dużo lepiej to zobaczyć.

Od strony produktowej brakuje mi wyraźnej informacji o cykliczności – czyli swego rodzaju dziennika postępów, gdzie będę nieco „przymuszany” do nauki. Być może ta informacja pojawia się w momencie kupna pakietu.

Od strony biznesowej – ciekawa treść, grupa docelowa, która jest w stanie zapłacić za usługi lub wręcz płaci teraz za takie usługi w szkołach językowych, bardzo czytelny cennik. Z pewnością jeden z bardziej dopracowanych projektów w ostatnim okresie, ja z pewnością będę się przyglądać i niebawem chyba wykupię pakiet.

Jedyne co martwi, to brak możliwości wystawiania faktur. Firma działa legalnie, tak więc dla mnie jest to niezrozumiałe i jednak chciałbym wiedzieć dlaczego tak się dzieje.

Dawid: wysoko umieszczona poprzeczka

Z Multipla mam pewien problem. Zgadzam się z Sylwestrem: jest to projekt, który dość trudno opisać – trzeba zobaczyć jak to wszystko wygląda w praktyce. A z tą praktyką jest moim zdaniem różnie.

Owszem, pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. To coś nowego, swoboda jaką daje zastosowana technologia może się podobać. Ale potem przychodzą drugie myśli. Lekcje są „ciężkie” dla komputera. No i czy rzeczywiście to najlepsza dla mnie forma nauki angielskiego? Chyba jednak nie.

Nie chcę wypowiadać się na temat metodologii nauki angielskiego, na czym po prostu się nie znam. Może pomożecie nam tu w ocenie? Z pewnością nie jest to narzędzie przeznaczone dla osób zaczynających swą przygodę z nauką języka. Czy przyda się osobom nieco bardziej zaawansowanym?

Prawdziwym sprawdzianem dla twórców będzie utrzymanie cyklu wydawniczego. Poprzeczka postawiona jest dość wysoko. Czy uda się sprostać wyzwaniu?

Ogólna ocena redakcji:

PS. Multipla, jak każdy opisywany startup, otrzymuje od naszego partnera, serwisu Inis.pl, cztery zamiast dwóch miesięcy darmowego korzystania z profesjonalnego systemu do e-mailingu. Inis.pl wspiera zarządzanie adresami, wysyłkę i analizę kampanii e-mail marketingowych.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook