Hearsay.it – czytaj i poznawaj to, co Twoi znajomi!

Opublikowane 15 listopada 2011, autor: Marta Michałek-Machniewska

0

Słyszałeś, jak Twój przyjaciel opowiadał o ciekawym artykule w portalu informacyjnym? Chciałeś go samodzielnie wyszukać, ale nie udało ci się to? Teraz możesz czytać dokładnie to, co Cię interesuje i co czytają Twoi znajomi.


Hearsay.it to nowatorski serwis, dzięki któremu szybko dowiesz się o najważniejszych wiadomościach z pożądanych przez Ciebie dziedzin. Dodatkowo, możesz czytać te same newsy i artykuły, co wskazani na Twoim profilu znajomi na Facebooku. Hersay.it opiera się na idei poznawania takich samych informacji „ze słyszenia”, a owe słyszenie zapewnia właśnie sam mechanizm serwisu.
W serwisie zarejestrować się można na dwa sposoby – albo kojarząc swoje konto na Facebooku z kontem użytkownika Hearsay.it, albo też zakładając osobne konto, bez udostępniania swoich danych osobowych w serwisie społecznościowym.

Osobiście zarejestrowałam się w portalu Hearsay.it bez podawania hasła do Facebooka, czy udostępniania moich prywatnych danych osobom trzecim. Nie chciałam, aby wszyscy wiedzieli co czytam i kiedy. Sądzę, że dużo osób będzie chciało w ten sposób chronić swoją prywatność, ale z drugiej strony – użytkownicy Hearsay.it rejestrują się w witrynie m.in. po to, aby czytać to samo co ich znajomi z sieci internetowej. Paradoks ten jest trudny do rozstrzygnięcia, ja sama mam pewien pomysł na jego rozwiązanie. Otóż, właściciele serwisu Hearsay.it powinni wprowadzić taki mechanizm, który jednocześnie pozwalałby na udostępnianie swoich danych, także dotyczących przeglądania konkretnych wiadomości na innych stronach www, tylko wybranym znajomym. Za każdym razem, gdy ktoś wybierałby nasz profil do skojarzenia w serwisie Hearsay.it, powinniśmy wyrażać na to zgodę, lub odrzucać takie zapytanie.
W mojej opinii udostępnianie wszystkim znajomym z Facebooka, których możemy mieć kilkaset, naszych prywatnych danych, także tych dotyczących preferencji newsowych, nie jest zbyt dobrym pomysłem i po gruntownym przemyśleniu takiej idei, mało który użytkownik serwisu Hearsay.it się na to zdecyduje. Raczej będzie wolał założyć konto na stronie bez uwzględniania profilu na Facebooku.

Generalnie, oceniam, że Hearsay.it jest swego rodzaju kanałem RSS, z którego informacje płyną do danych użytkowników od ich znajomych, z serwisów wskazanych w obrębie konta użytkownika, albo z pożądanych dziedzin, które również zaznaczone zostały przez użytkownika w jego profilu w witrynie.

Hearsay.it jest określany jako wspólny czytnik grup dyskusyjnych, powiązany z Facebookiem. W momencie, kiedy znajomy użytkownika czyta online artykuł, jest on przesyłany na profil w serwisie Hearsay.it. Skutkiem tego, mogę czytać niemalże w tym samym czasie to, co moi przyjaciele, których wskazałam na profilu w Hearsay.it.

Galeria

Szansa dla polskich startupów

W polskiej wersji serwis oparty na idei Hearsay.it mógłby korespondować nie tylko ze wspominanym serwisem Facebook, ale również z rodzimymi serwisami – NaszaKlasa.pl lub Grono.net. Wielu polskich internautów korzysta z obu tych serwisów społecznościowych, więc można i z nich czerpać informacje o artykułach, postach i newsach czytanych przez naszych znajomych.

Przypuszczam, że serwis zarabia na zawiązaniu współpracy z witrynami informacyjnymi i z serwisami społecznościowymi, których działalność poniekąd w Hearsay.it jest promowana.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook