Wiredoc.com – bezpieczne załączniki pocztowe

Opublikowane 26 września 2011, autor: Sylwester Kozak

0

Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji poczty elektronicznej jest przesyłanie załączników. Pytanie jakie postawili sobie twórcy wiredoc.com jest dość proste – czy można to zrobić lepiej i bezpieczniej?

Poza samym sposobem dostarczenia pliku, o którym nieco poniżej, autorzy bardzo mocno podkreślają znaczenie bezpieczeństwa usługi i jej przewagi w stosunku do tradycyjnego e-maila. Stawiają wręcz tezę, że wysyłanie poczty elektronicznej nie jest bezpieczne. Trzeba przyznać jednak, że jest to dość odważne podejście.

Co oferuje wiredoc.com? Przede wszystkim przesyłanie plików między odbiorcami. Sam plik nie jest jednak załącznikiem do poczty – utrzymywany jest na serwerach wiredoc.com. Pliki szyfrowane są na naszym komputerze i wysyłane już w postaci zaszyfrowanej. Wysyłający dokument tworzy jeszcze kombinację “pytanie/odpowiedź”, będącą kluczem do zaszyfrowania pliku. Odbiorca po odebraniu e-maila z informacją o nowym pliku podaje odpowiedź na pytanie i odszyfrowuje plik na swoim komputerze.

Galeria

Wydaje mi się, że taki sposób odbierania informacji nie będzie się w stanie przyjąć z prozaicznego powodu – sposobu wykorzystywania systemu “pytanie/odpowiedź”. Można zapytać – jak mam wysłać odpowiedź na zadanie przeze mnie pytanie odbiorcy, które jest niezbędne do otwarcia pliku? Odruchowo zrobię to wykorzystując e-mail, czyli bezpieczeństwa nie zwiększymy, a jedynie skomplikujemy proces pracy grupowej z plikami.

Dodam również, że zupełnie nietrafiony jest system płatności – darmowe konto pozwala na wysłanie pliku o wielkości… 100 KB, w wyższych pakietach, których cena zaczyna się od 10 dolarów miesięcznie, mamy możliwość przesłania pliku o wielkości 10 MB.

Jako uzupełnienie dodam tylko, że mi niestety nie udało się wysłać żadnego pliku, mimo spełnienia wymagań systemowych.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook