DigitalLifeBoat.com – kopie bezpieczeństwa w chmurze

Opublikowane 22 lipca 2011, autor: Sylwester Kozak

5

Jak mówi mądre powiedzenie “Ludzie dzielą się na tych co robią kopie bezpieczeństwa i na tych co będą je robić”. Dziś prezentujemy kolejny serwis pozwalający na wykonywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze. Co ważne – za darmo.

Kopie bezpieczeństwa bardzo prosto rozwiązano w systemie OS X gdzie wystarczy podłączyć dysk zewnętrzny. I koniec. Jeśli coś się stanie to przywracamy cały system lub wybrane pliki. Uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich systemów jest regularne kopiowanie wybranych folderów na dysk zewnętrzny (np. zdjęcia i dokumenty). Można dane też trzymać “w chmurze”. Całkiem niedawno opisywaliśmy polski startup Storino.pl pozwalający na wykonywanie takich kopii.

Dziś przedstawiamy serwis podobny – Digital Life Boat. Z jedną zasadniczą różnicą. Jest całkowicie darmowy dla użytkowników, którzy założą konto w czasie gdy produkt jest jeszcze w fazie beta.

Sam serwis mnie nie przekonał do założenia konta, jest niewiele informacji o bezpieczeństwie i o samej firmie. Po wejściu do zakładki pomocy znajdziemy nieco więcej informacji o sposobie w jaki są wysyłane dane. Jednak wciąż nie jest wyraźnie napisane, czy dane są szyfrowane przed wysłaniem ich na serwer, czy może dopiero na serwerze odbywa się ten proces. W tym pierwszym przypadku mamy pewność, że nikt naszych danych nie odczyta bez podania hasła. W drugim możemy mieć sytuację zbliżoną do niedawnej “wpadki” Dropboksa, gdzie użytkownicy mogli uzyskać dostęp do innych kont.

Bezpieczeństwo naszych danych jest dla wielu z nas kluczowe. Bez względu na to czy są to ostatnie zdjęcia z wakacji czy nasze informacje finansowe chcemy zachować je tylko dla siebie. Dlatego też w mojej opinii serwisy takie powinny w pierwszej kolejności skupiać się na budowaniu wiarygodności bezpiecznego dostawcy usług. Bez tego nie będą w stanie zachęcić użytkowników nawet bezpłatną ofertą.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook