Ciekawe startupy – przegląd #34

Opublikowane 29 czerwca 2011, autor: Dawid Zaraziński

1

Jak co środę przedstawiamy przegląd startupów, które zgłosiły się do nas, a których nie opisujemy w ramach dużych recenzji. Dziś ciekawe zestawienie: jest serwis pożyczkowy, aukcyjny, przyjacielski, zwrotny oraz językowy. Zapraszamy!

pożycz.pl

Pożycz.pl (http://pozycz.pl) – „podstawową usługą świadczoną na portalu jest ułatwianie zawierania umowy pożyczki pomiędzy pożyczkobiorcą a inwestorami dzięki możliwości wystawiania ofert pożyczkobiorcy i składania ofert inwestorskich”. Dofinansowany ze środków unijnych serwis zarabiać ma na pobieranych prowizjach z tytułu udzielonych pożyczek. Świadczone są również usługi weryfikacyjne („mające na celu sprawdzenie i potwierdzenie informacji przekazywanych administratorowi przez użytkownika”) oraz promocyjne („mające na celu np. możliwość płatnego informowania potencjalnych inwestorów o nowych ofertach pożyczkobiorców poprzez SMS-y”). Projekt tworzy sześć osób. Obecnie zrealizowano pożyczki o wartości prawie 215 tys. zł. Serwis wyróżniać ma się m.in. „nowatorskim systemem rozliczeniowym” – w obrębie jednego rachunku bankowego istnieją indywidualne portfele rozliczeniowe użytkowników i to pomiędzy nimi odbywa się przepływ gotówki. Przelew w ramach portfela rozliczeniowego jest darmowy, a wypłata środków na indywidualne konto użytkownika to koszt 50 groszy. Serwis promować chce się głównie przez cykliczne, internetowe spotkania z użytkownikami, tzw. webinaria.

Cenostat (http://www.cenostat.pl/) – narzędzie skierowane go użytkowników aukcji internetowych. Projekt oferuje pakiety kredytów, które można wymieniać na raporty. „Naszym głównym wyróżnikiem jest możliwość udostępniania historycznych danych dot. faktycznie zawartych na Allegro transakcji a nie tylko wystawionych aukcji”, mówi dwójka twórców serwisu. Projekt publikuje również „IAC (Indeks Aukcyjny Cenostat) – wskaźnik obrazujący natężenie handlu internetowego na Allegro”.

PrzyjacielDoWynajecia.pl

PrzyjacielDoWynajecia.pl (http://przyjacieldowynajecia.pl) – „pierwszy w polskim internecie serwis, na którym można wynająć przyjaciela. Ale nie tylko bo i partnera na wesele, do tenisa, do oprowadzenia po mieście, osobę która wyjdzie z psem lub stylistę na zakupy”. Strona łączy elementy serwisu społecznościowego i portalu ogłoszeniowego. Oferty prezentowane są poprzez tworzenie i zamieszczanie profili na stronie. Użytkownicy serwisu po wykupieniu abonamentu zyskują pełen dostęp do profili przyjaciół oraz możliwość zaawansowanego wyszukiwania ofert. Twórcy planują wdrażać kolejne wersje językowe, a do końca roku chcą mieć 10 tys. użytkowników.

Fidbek.pl (http://fidbek.pl) – serwis, który pozwala „zapytać znajomych, rodzinę, kolegów co naprawdę o nas sądzą”. „Po założeniu konta, wybieramy w serwisie kompetencję społeczną (np pewność siebie, asertywność itp), z której chcemy zebrać informacje zwrotne oraz osoby, które nam ich dostarczą (minimum 5). Następnie dzięki mechanizmom wbudowanym w witrynę zapraszamy respondentów. Zarejestrowany użytkownik dokonuje też swojej samooceny, jaką później zestawi z ocenami innych osób. Informacje zwrotne zebrane od respondentów są gromadzone w systemie. Kiedy co najmniej 5 osób wypełni kartę umiejętności, można otrzymać zagregowane odpowiedzi opracowane w formie raportu, który jest płatny (od 19 zł za jeden dokument do 75 zł za pakiet 5 raportów)”. Serwis zyskał dofinansowanie europejskie, zwyciężył w ubiegłorocznej edycji konferencji Democamp East-West oraz jest finalistą rankingu najlepszych polskich startupów 2010 według Bankier.pl i mambiznes.pl.

Lingapp

Lingapp (http://www.lingapp.com) – tworzony przez pięć osób projekt, który pozyskał inwestora (fundusz BrightBerries). Serwis ma być „połączeniem językowych słowników internetowych, platform e-learningowych i Google Translate”. „Aplikacja agregując treści z różnych stron internetowych ma dawać użytkowni owi możliwość wyboru – czytam online to co mnie interesuje”. Projekt działa w modelu freemium, „obecnie pełna funkcjonalność aplikacji jest bezpłatna, jednak wkrótce planujemy wprowadzić opłaty abonamentowe (klika złotych miesięcznie)”, mówią twórcy. W przyszłości pojawić mają się aplikacje na platformy mobilne, a sam projekt wejść ma na rynki zagraniczne (jako pierwszy – ukraiński).

Od Redakcji

Zdecydowanie jeden z lepszych przeglądów. Prezentowane dziś serwisy są zróżnicowane, a część z nich prezentuje oryginalne pomysły. Ciekawi jesteśmy przyszłości Lingapp i Fidbek’a. A które projekty przekonują Was najbardziej?

Poprzednie przeglądy znaleźć można pod tym adresem.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook