Ciekawe startupy – przegląd #33

Opublikowane 22 czerwca 2011, autor: Dawid Zaraziński

1

W 33 już przeglądzie serwisów, które które zgłosiły się do nas, a których nie opisujemy w ramach dużych recenzji znalazły się dziś: projekt startowy, handlowy, pytający, edukacyjny oraz testujący. Zapraszamy!

linkx.pl

linkx.pl (http://linkx.pl) – zgłaszający projekt tak go opisał: „jest to strona startowa do przeglądarki”. Serwis tworzony jest przez jedną osobę i ma zarabiać dzięki reklamie. Wśród konkurencji wyróżniać ma się „czatem na stronie, gotowym zestawem ciekawych linków i (uwaga!) przyjemnym, niepodrażniającym oczu wyglądem”. W przyszłości pojawiać się mają „nowe linki”.

WideTrade (http://widetrade.pl) – „platforma WideTrade powstała z ideą zrzeszenia handlowców i usługodawców każdej istniejącej branży handlowej z całego świata w jednym miejscu. Głównym celem WideTrade jest wymiana informacji i pomoc zrzeszonym firmom na platformie w ich rozwoju oraz nawiązaniu kontaktów biznesowych za pomocą profesjonalnych narzędzi udostępnionych przez WideTrade”. Serwis zarabiać ma dzięki reklamie i płatnych usługach oferowanych w przyszłości. Projekt tworzą dwie osoby, a wyróżniać ma się „prostą obsługą i nawigacją, czytelnością, możliwością dodawania wideoprezentacji firmy i ofert”. W przyszłości wprowadzony ma zostać program partnerski, a twórcy gotowi są „na każdą propozycję współpracy”.

Klasa-online.pl

Klasa-online.pl (http://www.klasa-online.pl) – projekt powstał na zlecenie firmy DD Inwest i został wykonany przez Pracownię Projektów Interaktywnych PPI-net. Serwis ma na celu „ułatwienie współpracy klasowej, w jednym miejscu oferuje możliwość korzystania z chatu, poczty, forum, przesyłania plików, kalendarza i rozkładu zajęć”. Projekt zarabiać ma dzięki reklamie.

Szpyta (http://szpyta.pl) – serwis, który umożliwia założenie „niepowtarzalnego” profilu, poznawanie innych użytkowników poprzez zadawanie i odpowiadanie na pytania, testy forum itp. Serwis zarabiać ma na „nieinwazyjnych banerach reklamowych” oraz być może w przyszłości na usługach dodatkowych. Projekt tworzony jest przez jedną osobę. Szpyta wyróżniać ma się przede wszystkim wyglądem („nie ma tu zbędnych wodotrysków, jednak graficznie serwis przedstawia się bardzo mile dla oka”). Dodatkowym atutem ma być rozwój serwisu – „z dnia na dzień serwis zyskuje nowe funkcje, a każdy użytkownik będzie mógł podrzucić swój pomysł nowej funkcji, dlatego Szpyta.pl ma szanse być bardzo lubionym projektem przez użytkowników”.

Testuj.pl

Testuj.pl – pogromcy błędów (http://testuj.pl) – „pierwsza w Polsce testerska platforma crowdsourcingowa, działająca w modelu pay-per-bug. Jesteśmy społecznością testerów gotowych przetestować każdą aplikację na platformy desktopowe i mobilne”. Twórcy mówią, że zarabiają na prowizji od zgłoszonych przez testerów błędów, znalezionych w serwisach/aplikacjach testowanych dla klientów. Dodatkowym źródłem przychodów jest usługa koordynowania testów dla firm, które nie do końca się na tym znają („przygotowujemy cykle testowe, zapraszamy testerów, weryfikujemy zgłoszenia oraz przygotowujemy raporty z testów”). Za serwis (oprócz kodowania) odpowiada jedna osoba plus zewnętrzna firma tworząca oprogramowanie serwisu (2-3 osoby w zależności od potrzeb). Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest blisko 800 testerów oraz kilkudziesięciu klientów. „W Polsce nie ma podobnego serwisu, natomiast za granicą znam kilka, z czego największy to uTest.com. Każdy z nich ma nieco inny model biznesowy. U nas klient płaci tylko za znalezione błędy (i zaakceptowane przez siebie; model pay-per-bug) oraz może ustalić maksymalny budżet na testy”. W niedalekiej przyszłości planowane jest wyjście z serwisem na rynek globalny.

Od Redakcji

Myśleliśmy, że „startupy” takie jak linkx.pl już się nie zdarzają. A jednak… Projekt zdobywa nasze dozgonne uwielbienie!

Najciekawiej z naszego punktu widzenia przedstawia się bez wątpienia projekt Testuj.pl. Bardzo interesujący model biznesowy („płać za robaka”) i fajne wykonanie. Będziemy przyglądali się jego rozwojowi.

A który podoba Wam się najbardziej (lub najmniej)?

Przypominamy, że poprzednie przeglądy znaleźć można pod tym adresem.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook