List.ly – podręczne listy “naj” w wersji 2.0

Opublikowane 09 maja 2011, autor: Sylwester Kozak

3

Lista najlepszych programów do zarządzania czasem, a może lista najlepszych aplikacji muzycznych? Te i inne listy znajdziemy w List.ly – serwisie tworzonym przez użytkowników. Czy pomysł wystarczy, żeby znaleźć się na liście “10 najlepszych startupów?”. Zapraszamy do recenzji.

Wiele razy podkreślałem, że prosty pomysł to często dobra recepta na sukces. Prostota to jedna z cech serwisu list.ly – możemy tworzyć własne listy i dzielić się nimi z użytkownikami. Brzmi nieco tajemniczo i wydaje się, że trudno znaleźć zastosowanie dla takiego serwisu. Przeglądając jednak przykładowe listy widzimy, że faktycznie – taka aplikacja może się przydać.

Przykładowe listy na jakie trafiłem to dość ogólne „najlepsze oprogramowanie do zarządzania”, „najlepsze rozszerzenia dla Chrome”, z bardziej dokładnych czy wręcz branżowych to „książki poświęcone ITIL i ITSM”, „najlepsze wtyczki dla WordPressa dla biur nieruchomości” czy np. „Lista mediów dla startupów”. Zastosowań takich list jak widać jest sporo.

Same listy to nie wszystko. List.ly oferuje także funkcje społecznościowe – możliwość oceniania i komentowania każdego elementu listy oraz dodania kolejnych elementów. Sprawnie działa również moduł odpowiedzialny za wyświetlanie podobnych list.

Serwis ma jednak według mnie kilka niedociągnięć. Brakuje przede wszystkim katalogu list i nieco zaskakuje słabe wykorzystanie tagów. Skutkuje to przede wszystkim tym, że właściwie trudno przejrzeć zawartość strony. Od wizualnej bardzo razi obecny na każdej podstronie komunikat na około 1/3 strony informujący czym jest List.ly, który pojawia się nawet po zalogowaniu.

Galeria

Szansa zainspirowania polskiego startupu

Niestety nie znalazłem polskiego serwisu, który byłby odpowiednikiem list.ly – jeśli coś znacie dajcie znać proszę w komentarzach. Co do szans zaistnienia na lokalnym rynku wydaje się, że serwis może szybko znaleźć sympatyków i nawet inwestorów. Integracja z czołowymi serwisami społecznościowymi na pewno pomaga w osiągnięciu sukcesu. Jedyne zagrożenie jakie widzę to aktualność danych, lista stworzona dziś za rok może być już nieaktualna. O to jednak dbać powinni sami użytkownicy.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook