Polak Potrafi – crowd funding z narodową dumą

Opublikowane 29 kwietnia 2011, autor: Dawid Zaraziński

4

Polak potrafi! Hasło wychwalające narodową zaradność (i/lub cwaniactwo) wykorzystują twórcy serwisu internetowego, który ma zaszczepić w rodzimych internautach modę na crowd sourcing. Czy uda się przekonać ludzi do finansowego wspierania pomysłów innych? Zapraszamy do naszej recenzji!

Jakub Sobczak

Polak Potrafi to serwis, który „wspiera kreatywne pomysły poprzez pomaganie zgłaszającym się osobom w zdobyciu wymaganego finansowania”. Jak przekonują jego twórcy, projekt powstał po to, aby „wypromować w Polsce nowy sposób myślenia, aby pokazać ludziom, że można w prosty sposób pozyskać środki finansowe na realizację swoich pomysłów”.

W tworzenie serwisu zaangażowanych jest obecnie osiem osób mieszkających, studiujących i pracujących w Poznaniu i jego okolicach. Projekt powstaje we współpracy z firmą Brachia.

Wiemy, że w Polsce mieszka wiele niesamowicie zdolnych osób, których potencjał nie jest wykorzystywany często tylko poprzez ograniczenia finansowe. Chcemy aby takie osoby miały szanse pokazać Polakom swoje talenty, a także by przy okazji ludzie ich wspierający mogli stać się częścią wielu ciekawych, wyjątkowych projektów – mówią twórcy Polak Potrafi.

Serwis zainaugurował swoją działalność 15 marca podczas Targów Pracy na Politechnice Poznańskiej. Jak mówią twórcy pomysł na Polak Potrafi wypłynął podczas poszukiwania źródeł finansowania dla pewnego projektu – wtedy też pojawiła się idea crowd funding’u i próba zaszczepienia jej na rodzimym gruncie. Przygotowania do uruchomienia trwały około siedmiu miesięcy

Polak Potrafi wspierać ma kreatywne pomysły poprzez pomaganie zgłaszającym się osobom w zdobyciu wymaganego finansowania. Serwis pobierać będzie prowizję od udanego wsparcia finansowego. W przypadku, jeśli wsparcie nie kończy się pozytywnie, serwis zwraca wpłacającym wszystkie środki bez kosztów dla twórcy projektu. Obecnie twórcy nie pobierają prowizji – w przyszłości ukształtować się może na poziomie ok. 5 proc. wysokości finansowania.

Teraz koncentrujemy się na propagowaniu idei, budowaniu popularności Polak Potrafi. Z drugiej strony nie chcemy traktować naszego dzieła wyłącznie jako przedsięwzięcia biznesowego. Uczymy się, zdobywamy wiedzę. Chcemy pomagać innym – jeśli uda się na tym zarobić to będzie super. Wiem, że może to być odebrane jako naiwne podejście, ale właśnie tak chcemy działać – mówi nam Jakub Sobczak, współtwórca Polak Potrafi. Jest również przekonany, że w pewnym momencie projektów będzie na tyle dużo, że serwis zacznie na siebie zarabiać.

Projekty, które starają się o finansowanie mogą być bardzo zróżnicowane. Twórcy wymieniają m.in. sfinansowanie wydania książki, albumu fotograficznego, wyprodukowania filmu, organizacji wyjazdu czy imprezy masowej. Warunek stawiany twórcom projektu to przekazanie osobom finansującym czegoś w zamian – nagrody. Warto jednak zaznaczyć, że twórcy sfinansowanych projektów pozostają ich jedynymi właścicielami.

Przykładowo: w serwisie dostępny jest obecnie projekt wycieczki do fabryki Lamborghini, który chce zrealizować koło naukowe „Logistyka” z Poznania. W chwili pisania tego tekstu projekt ma 7 osób wspierających, zebrano niespełna 2500 zł z 25 000 zł potrzebnych, a do zakończenia zbiórki pozostało 48 dni. Dla wspierających przewidziano nagrody: za wpłacenie 10 zł – imienne podziękowanie na stronie, 60 zł – pocztówka Lamborghini, 380 zł – film, zdjęcia z wyprawy, pocztówka, czapeczka, 2000 zł – możliwość wspólnego wyjazdu.

Aby opublikować swój projekt w Polak Potrafi należy przejść do strony „Utwórz Własny Projekt” i odpowiedzieć na kilka pytań. Administracja serwisu weryfikuje zgłoszenie i daje odpowiedź w ciągu jednego, dwóch dni. Każdy projekt ma  swój cel (dowolną kwotę w zł) i limit czasu (1-120 dni) ustawiony przez twórcę projektu. Kiedy termin mija, istnieją dwie możliwości:

  • Finansowanie Udane – jeśli projekt otrzymał wsparcie na kwotę równą lub większą niż założony cel, wpłaty od wszystkich wspierających są przekazywane na konto twórcy projektu. Twórca projektu jest od tego momentu odpowiedzialny za zrealizowanie projektu i dostarczenie nagród, zgodnie z tym, co obiecał.
  • Finansowanie Nieudane – jeśli projekt nie uzyskał kwoty wsparcia potrzebnej na zrealizowanie celu, wszystkie wpłaty są zwracane wspierającym.

Najbliższa przyszłość to koncentracja na promowaniu nowych projektów oraz nawiązywanie współpracy z Samorządami Studenckimi. Twórcy poszukują również parterów.

Nasz serwis poszukuje przede wszystkim osób dwóch typów osób – twórców projektów,czyli ludzi z pomysłem lub marzeniem, które chcą zrealizować, a także tych osób, które chcą stać się, poprzez dofinansowanie, częścią ciekawego projektu i mogą w zamian za to dostać ciekawą nagrodę. Partner musiałby zatem zapewnić dostęp do takich osób – idealnymi partnerami są zatem szkoły, uczelnie, etc. – mówią nam.

Grafiki z serwisu:

Okiem redakcji:

Sylwester: kompletny system

Serwis PolakPotrafi.pl sprawia dobre wrażenie już od pierwszych sekund. Dobrze zaprojektowana strona, czytelny podział między sekcjami strony.

Obecnie prezentowane pomysły wydają się ciekawe i dobrze dobrane. Jest to z pewnością zasługa moderowania treści. Same informacje o korzyściach związanych ze wsparciem są bardzo jasno podane w zależności od podanej kwoty.

Na korzyść serwisu wskazuje również wyraźna informacja, że poprzez wsparcie nie stajesz się współwłaścicielem projektu, nie masz wpływu na jego wykonanie i nie możesz czerpać zysków jeśli okaże się on sukcesem. Co możesz zyskać zależy od samego projektu, w jednym przypadku może to być kubek w innym logo.

System wydaje się być kompletny – tzn. jest ciekawa warstwa prezentacyjna, system płatności i informacje o samym projekcie. Czy coś można zmienić? Wydaje mi się, że chyba na obecnym etapie nie. Dla mnie serwis spełnia oczekiwania. Trzymam kciuki.

Dawid: crowd funding jest trendy!

Crowd funding ma u nas ostatnio dobrą prasę. Przede wszystkim wyświetlanemu właśnie w kinach filmowi „Wszystko”. Dzieło Artura Wyrzykowskiego określane jest mianem pierwszego polskiego filmu finansowanego przez internautów – pieniądze na realizację pochodziły bowiem z wielu drobnych składek, które udało się zebrać za pomocą internetu.

Może podobny projekt znajdzie się wkrótce w serwisie Polak Potrafi? Niewykluczone. Tym bardziej, że właśnie zakończono tu pierwszy udany projekt – Akademicki Przegląd Muzyczny zebrał 1048 zł z 1000 zł potrzebnych na realizację.

Twórcy recenzowanego serwisu mówią nam, że zgłoszeń mają sporo, duża jednak część nie mieści się w idei Polak Potrafi. Mam wrażenie, że odpowiedzialna moderacja i wybieranie tylko najlepszych projektów mają tu bardzo duże znaczenie. Podobnie jak to by zapewnić fundowanym projektom odpowiednią dawkę szumu medialnego – ale w dużej mierze zależy to już od samych pomysłodawców.

Polak Potrafi jest wykonanym starannie, przejrzystym serwisem o ciekawej idei i przemyślanej strategii. Można się oczywiście zastanawiać czy jest to projekt o długofalowym potencjale? I czy będzie mógł być poważnym źródłem dochodu dla twórców? Podobnie jak Sylwester, trzymam kciuki.

Ogólna ocena redakcji:

PS. Polak Potrafi, jak każdy opisywany startup, otrzymuje od naszego partnera, serwisu Inis.pl, cztery zamiast dwóch miesięcy darmowego korzystania z profesjonalnego systemu do e-mailingu. Inis.pl wspiera zarządzanie adresami, wysyłkę i analizę kampanii e-mail marketingowych.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook