Ciekawe startupy – przegląd #25

Opublikowane 13 kwietnia 2011, autor: Dawid Zaraziński

3

Przedstawiamy kolejną, dwudziestą piątą już, dawkę startupów, które prosiły nas o recenzję, a którymi nie zajmujemy się w ramach dłuższych tekstów. Dziś serwis do wymieniania się wiedzą, zarabiania na treściach, o tabletach, instruktażowy oraz „spoko” projekt z odpowiedziami. Zapraszamy!

Wymiana Wiedzy IT

Wymiana Wiedzy IT (http://www.wwit.pl) – serwis powstał „aby umożliwić specjalistom IT jak również zwyczajnym użytkownikom zadawać pytania, uzyskiwać odpowiedzi oraz nawiązywać współpracę i wymianę wiedzy z użytkownikami naszego serwisu”. Projekt utrzymywać ma się dzięki reklamom. Twórcy (dwie osoby) inspirowali się sukcesem takich serwisów jak IT Knowledge Exchange czy Experts Exchange.

Cleeng (http://www.cleeng.com) – „ Cleeng jest opatentowanym rozwiązaniem, które umożliwia zakup jednym kliknięciem myszy. Maksymalnie upraszcza tym samym monetyzację publikowanych w internecie treści. Dostępny jest jako plugin do najpopularniejszych CMSów. Umożliwia autorom pobieranie mikropłatności za swoje artykuły, wideo, zdjęcia, wykresy czy pliki do pobrania. Działa we wszystkich urządzeniach z dostępem do sieci. Cleeng ma swoje biura w Amsterdamie i Paryżu. Jest firmą założoną w 2010 przez osoby pracujące wcześniej na kierowniczych stanowiskach w takich firmach jak Apple, Philips czy Packard Bell”. Serwis zarabiać ma na 30 proc. prowizji od sprzedaży.

Tabletowo

Tabletowo (http://tabletowo.pl) – serwis powstał w połowie 2010 roku jako „odpowiedź na ciągle rosnące zainteresowanie tego typu urządzeniami wśród Polaków”. Tabletowo to „pierwsza strona internetowa po polsku, traktująca wyłącznie o tabletach internetowych”. Twórczyni projektu mówi, że na początku nie myślała o profitach – jeśli serwis ma jednak zarabiać to głównie przez reklamy. „Chcę stworzyć serwis, w którym to użytkownicy będą mogli mieć więcej do powiedzenia”, mówi twórczyni o swoich planach na przyszłość. Optymalnym parterem dla serwisu będzie firma, która „udostępniałaby sprzęt do testów, czyli producenci tabletów internetowych”.

mepi.pl (http://www.mepi.pl) – „serwis, który dostarcza kursy instruktażowe z zakresu szeroko pojętej informatyki oraz grafiki komputerowej”. Projekt zarabiać ma na „miesięcznej subskrypcji”. „Nasz serwis na tle konkurencji wyróżnia się tematyką poruszanych zagadnień. Stawiamy na video kursy, które jeszcze nikt nie realizował komercyjnie w Polsce.np. Kurs Game Design. Ponadto starannie dobieramy naszych autorów, każdy wnosi coś od siebie”, mówią twórcy projektu. W przyszłości pojawić mają się kursy w wielu językach oraz płatności SMS.

odpowiedz.pl

odpowiedz.pl (www.odpowiedz.pl) – serwis pytań i odpowiedzi. Cel twórców: „ludzie beda sie rejstrowac i bedzie spoko” (pisownia oryginalna). Projekt umożliwia „udzielanie informacji dotyczących różnych dziedzin wiedzy, w tym umożliwianie zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi na pytania postawione przez innych użytkowników”.

Dzisiejsze projekty dają dobry obraz zgłaszanych do nas serwisów. Są wśród nich perełki takie jak Ceeng oraz nieco mniej poważne serwisy – jak odpowiedz.pl. Nie narzekamy przynajmniej na nudę i pośmiać jest się czasem z czego… A jak Wam podobają się zaprezentowane dziś startupy?

Poprzednie przeglądy znaleźć można pod tym adresem.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook