Ciekawe startupy – przegląd #24

Opublikowane 06 kwietnia 2011, autor: Dawid Zaraziński

2

Jak zwykle w środę przedstawiamy przegląd startupów, które się do nas zgłosiły, a którymi nie zajmujemy się w ramach dużych recenzji. Dziś serwisy agregujący, ogłoszeniowy, pokazujący, prezentowy oraz pojedynkowy. Zapraszamy!

Zebre.pl

Zebre.pl (http://zebre.pl) – serwis, który agreguje wyniki wyszukiwania produktów największych porównywarek cenowych oraz systemów aukcyjnych. Projekt tworzony jest przez trzy osoby, które współpracują m.in. z serwisami skapiec.pl, allegro.pl, nokaut.pl, ebay.pl, swistak.pl. Zebre.pl zarabiać ma na mikropłatnościach oraz udziałach w prowizjach porównywarek, programów partnerskich oraz systemów aukcyjnych. Twórcy poszukują partnerów: głównie firmy dostarczające „nazw produktów na podstawie kodów EAN, gdyż nasza baza kodów jest obecnie bardzo skromna”.

Saguaro.pl (http://saguaro.pl) – serwis „przeznaczony do zamieszczania ogłoszeń o wszelakiej tematyce”, który chce zarabiać na reklamie i płatnych usługach. Projekt jest tworzony przez jedną osobę, która nie współpracuje z żadną firmą. Wśród wyróżników na tle konkurencji wymieniane są szybkie dodawanie ogłoszeń (także bez rejestracji) oraz możliwość dodawania ogłoszeń wideo.

Pokazujcie.info

Pokazujcie.info (http://www.pokazujcie.info) –  „szybki kreator stron internetowych. Minimum opcji pozwala na szybkie zbudowanie własnej strony w kilkanaście sekund”. Projekt tworzony jest przez dwie osoby, które chcą zarabiać dzięki reklamie, ale jak mówią „nie nastawiamy się na większe zyski”. Co ma wyróżniać ich serwis? „Niewątpliwie ciężko będzie się wybić na rynku zdominowanym przez pokazywarka.pl. Staraliśmy się stworzyć maksymalnie łatwy w obsłudze serwis, z minimalną liczbą opcji. Pokazujcie.info posiada dwie wyróżniające opcje: możliwość podlinkowania zdjęć oraz wstawienia linku z YouTube”.

Sprezentuj.pl (http://sprezentuj.pl) – „jako jedyny portal w Polsce wspiera jednocześnie trzy funkcjonalności konieczne do tego, by użytkownicy chcieli bez przeszkód korzystać z internetowych list prezentów: pełną dowolność i swobodę w tworzeniu list na dowolne okazje, możliwość dokonania rezerwacji prezentów oraz udostępnienie prezentu wybranym osobom”. W przygotowanie serwisu zaangażowanych było 15 osób. Co ciekawe, twórcy nie chcą zarabiać, stworzyli projekt hobbystycznie oraz dla nabrania doświadczenia. Czy poszukują partnera? „Nie planujemy dalszego rozwoju serwisu ze środków własnych. Jeżeli jednak znajdzie się inwestor to mamy ponad kilkadziesiąt pomysłów od naszych użytkowników. I to one byłyby implementowane w pierwszej kolejności”.

Pojedynek Dnia

Pojedynek Dnia (http://pojedynek-dnia.pl) – prowadzony przez dwóch studentów informatyki na Uniwersytecie Warszawskim projekt, który odcina się od porównywania go do Facemasha. Pojedynek Dnia jest serwisem umożliwiającym tworzenie własnych obiektywnych rankingów. Użytkownicy dodają własne zdjęcia i rozstrzygają pojedynki, wybierając w danym pojedynku zdjęcie, które jest według nich lepsze. Biznesplan? „Nie stawiamy sobie za cel wysokich dochodów z serwisu, jeżeli już to w późniejszym czasie pojawią się reklamy”, mówią twórcy. Dodają jednocześnie, że „serwis jest stworzony w celach dobrej zabawy. Chętnie go sprzedamy jeżeli znajdzie się chętny”.

Jak podobają Wam się dzisiejsze projekty? Zadziwiające jak wiele serwisów powstaje bez biznesplanu. Z czego to wynika? Czasem pewnie rzeczywiście z potrzeby zdobycia doświadczenia, sprawdzenia się. Ale o wiele chyba częściej z braku pomysłu na to, jak sprzedać swoją ideę. Zgadzacie się?

Dla przypomnienia: poprzednie przeglądy znaleźć można pod tym adresem.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook