BoxCryptor – zaszyfruj swoje dane w chmurze

Opublikowane 28 marca 2011, autor: Sylwester Kozak

4

BoxCryptor obiecuje zabezpieczenie danych trzymanych w chmurze. Obietnica kusząca, ale czy dla wszystkich? Zapraszamy do recenzji!

Wielu z nas swoje dane trzyma w serwisach takich jak Dropbox, które oferują pełną integrację z systemem operacyjnym i w których dane “w chmurze” widoczne są jako normalne foldery dyskowe. Recenzowany dziś BoxCryptor umożliwia przede wszystkim ich szyfrowanie. Obiecuje, że nawet jeśli ktoś włamie się na nasze konto, nie będzie mógł odczytać zaszyfrowanych danych.

BoxCryptor integruje się z systemem i działa całkowicie w tle. Obecnie dane możemy szyfrować na komputerach z systemem Windows, jednak zakodowane foldery mogą być dostępne również z poziomu systemów Linux i Mac OS X.

Jeśli zadamy sobie pytanie “dla kogo jest serwis?” to pierwsza przychodząca na myśl odpowiedź brzmi zapewne: “właściwie dla wszystkich osób trzymających dane w chmurze”. Ale czy na pewno? Jedną z głównych zalet “chmury” jest możliwość dostępu do danych m.in. z telefonu czy też każdego komputera. Szyfrując dane z wykorzystaniem BoxCryptora pozbawiamy się elementu mobilności i to jest dla mnie zdecydowaną wadą rozwiązania.

Galeria

Szansa zainspirowania polskich startupów

Usługi dodane dla serwisów pozwalających na trzymanie danych w chmurze na pewno będą zyskiwały na znaczeniu. Czy będą potrafiły tę szansę wykorzystać polskie startupy? Wydaje się, że tak ponieważ do odniesienia sukcesu w znacznej mierze wystarczy pomysł, a nie środki i zaplecze technologiczne.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook