Fakturex.pl – darmowe i proste wystawianie faktur?

Opublikowane 25 lutego 2011, autor: Dawid Zaraziński

4

Na naszym rynku pojawia się coraz więcej aplikacji do wystawiania faktur, które dane użytkownika przechowują w chmurze. Fakturex.pl na ich tle wyróżniać ma się brakiem limitów, prostotą oraz darmowym dostępem. Czegoś jednak zabrakło. Zapraszamy do naszej recenzji.

Dominik Ćwiklik

System Fakturex to darmowa aplikacja internetowa, służąca do wystawiania faktur VAT – tak przedstawiają swój projekt jego twórcy. Nad Fakturex.pl pracują trzy osoby. Wydawcą aplikacji jest firma Prosoftware.pl. O projekcie opowiada nam Dominik Ćwiklik.

Fakturex.pl jest aplikacją, której dane przechowywane są w chmurze. Nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania na własnym komputerze. Twórcy serwisu zapewniają, że dane użytkowników są bezpieczne. Wprowadzono połączenie szyfrowane https, dostęp do serwera ma tylko jedna osoba.

Pomysł na stworzenie projektu powstał z potrzeby firmy Prosoftware.pl.

Owszem są na rynku bardziej złożone programy, płatne, z limitami faktur, klientów. Chcieliśmy stworzyć proste narzędzie dla siebie, a potem udostępnić je innym – mówi Dominik Ćwiklik. Serwis wystartował w grudniu ubiegłego roku.

Aplikacja umożliwia zdefiniowanie dla danego użytkownika kilku firm, przez które będą wystawiane faktury. Każda z firm podczas dodawania musi zawierać nazwę firmy, NIP, adres oraz opcjonalnie REGON, nazwę banku oraz numer konta. W obrębie danej firmy istnieje możliwość dodawania produktów lub usług zawierających specyficzne parametry takie jak cenna netto, różne waluty, wielkość podatku czy stosowana jednostka miary. W podobny sposób zdefiniować można klientów, którym wystawiane będą faktury.

Po określeniu danych firmy oraz dodaniu przynajmniej jednego produktu i klienta system umożliwi dodawanie faktur. Formularz dodawania dokumentu składa się z kilku opcji, które pozwalają określić m.in. rodzaj faktury (VAT, VAT Proforma, Zaliczkowa, Korygująca, VAT marża, VAT-MP), formę płatności (przelew, gotówka, karta) oraz jej aktualny status (do zapłaty, zapłacona, anulowana). Numer faktury jest automatycznie zwiększany w obrębie każdej z firm użytkownika. Numerację faktur zdefiniować można dla każdej z posiadanych firm zgodnie z opcjami: Numer/Rok, Numer/Miesiąc/Rok, Numer/Dzień/Miesiąc/Rok. Faktura zawiera ponadto datę wystawienia, sprzedaży oraz płatność – domyślnie pola ustawione są z aktualną datą, jednak można określić indywidualnie każdą z pozycji.

Po dodaniu konkretnej faktury istnieje możliwość wyboru szablonu, zgodnie z którym faktura będzie możliwa do pobrania w formie pliku PDF. System umożliwia przeglądanie istniejących faktur oraz wyszukiwanie po konkretnych parametrach (numer, data, klient, firma itp.).

Kilka dni temu udostępniona została nowa wersja Fakturex.pl. Wśród wprowadzonych zmian twórcy wymieniają:

  • ulepszenie szaty graficznej aplikacji;
  • wdrożenie nowego modułu „Raporty”, który prezentuje sprawozdania z określonych przedziałów czasowych np. listę faktur wysłanych do danego lienta;
  • dodanie w danych firmy oraz klientów pól telefon oraz adres e-mail;
  • dodanie pola uwagi z opcją ich wydruku na fakturze;
  • dodanie możliwości umieszczania na fakturze logotypu firmy (w ustawieniach firmy należy dodać odpowiedni plik graficzny).

Obecnie wszystkie funkcje Fakturex.pl dostępne są za darmo. Twórcy nie wprowadzili limitu faktur lub produktów. Serwis zarabiać ma na płatnych usługach dodatkowych, które będzie można opcjonalnie dodać do swojego konta. Wśród tego typu funkcji wymieniane są m.in. dostęp do magazynu, tworzenie własnych szablonów faktur itp. Twórcy zapowiadają też, że projekt nie będzie obciążony reklamami.

Dla nas to przede wszystkim świetna reklama naszej firmy. Byłoby dobrze gdyby serwis sam się utrzymywał – mówi nam pan Dominik.

Wśród spodziewanych nowości twórcy Fakturex.pl wymieniają funkcję magazynu, dodanie możliwości wystawiania faktur w kilku językach i przypisania kilku kont do jednej firmy. Pojawią się również szablony faktur oraz alerty powiadamiające o przekroczeniu stanu danego produktu w magazynie.

[Obecnie] zależy nam przede wszystkim na zdobyciu popularności i aktywnych użytkowników. Chcielibyśmy również zdobyć informacje na temat nowych funkcji, które moglibyśmy wdrożyć i które będą dla użytkowników przydatne – mówią nam twórcy projektu.

Grafiki z serwisu:

Okiem redakcji:

Sylwester: nieprzyjazna beta

Od dłuższego czasu korzystam z InFakt.pl. Testowałem wiele programów tego typu pracujących w chmurze – mam tu więc pewne odniesienie. Czy Fakturex.pl spełnia moje oczekiwania? Nie.

Pierwsze testy wskazują na to, że nie jest to aż taka prosta aplikacja. Po utworzeniu konta nie możemy od razu wystawić faktury – musimy uzupełnić danej naszej firmy. Wypełniam. Czy mogę już wystawić pierwszą fakturę? Nie. Muszę jeszcze dodać pierwszego klienta do bazy. Dodałem. I wciąż nie mogę wystawić pierwszej faktury. Muszę jeszcze dodać produkty do bazy. Uzupełniam dane produktu. I mam tajemnicze pole „Podatek”. Ale jaki? Z pamięci łatwo wymienię kilka. Zakładam, że chodzi o VAT.

Wreszcie jestem na najważniejszym ekranie – wystawianie faktury. I kolejne niemiłe zaskoczenie – jeśli chcę dodać nowy produkt to muszę go dodać do bazy. A co jeśli oferuję wiele usług i właściwie za każdym razem inaczej się ona nazywa?

Posługiwanie się aplikacją nie jest proste i łatwe, i na pewno nie oszczędzam tu czasu. Niestety również po zapisaniu pliku w formacie .pdf nie widzę polskich liter – mam puste miejsce.

Obiecująco wygląda zakładka „Raporty”. Po wejściu widzimy, że raportowana jest … ilość faktur. Próba dodania własnego raportu kończy się komunikatem „Dane nie zostały zapisane – wystąpił nieoczekiwany błąd”.

Ja rozumiem, że to jest beta. Jednak program w mojej opinii nie pomaga wystawiać faktur. Szybciej wystawiłbym je na druczku.

Produkt na pewno będzie się rozwijał – czy jednak jest w stanie zaoferować  użytkownikom coś poza bezpłatnymi usługami? Rynek tego typu aplikacji jest w Polsce dość rozbudowany. Od niedawna też za niewielką opłatą można mieć pomoc w formie księgowości online.

Podsumowując – dla mnie falstart.

Dawid: szaleństwa nie ma

Program do wystawiania faktur to jedno z podstawowych narzędzi każdego przedsiębiorcy. Pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących takie usługi w chmurze – z dostępem z dowolnego komputera, telefonu itd. Mimo oczywistych zalet długa chyba jeszcze droga przed nami do upowszechnienia takich serwisów, do zmiany myślenia.

Jak w ten trend wpisuje się Fakturex.pl? No cóż, biednie. Projekt sprawia wrażenie bardzo wczesnej wersji beta, dość ubogiej w funkcje, która zostaje od czasu do czasu wzmocniona kolejnymi rozwiązaniami. Sprawy użyteczności opisał wyżej Sylwester; ja dodam tylko – szaleństwa nie ma.

Jasne, prostota i darmowy dostęp mogą być silnym fundamentem strategii biznesowej. Ale tu raczej takiej nie ma. Ot, projekt powstał bo była potrzeba, może sprawdzi się jako wizytówka firmy, ale właściwie to nie mamy wielkich planów względem niego. Nie ma więc w obecnym kształcie szans na zdobycie znaczącej pozycji na rynku.

A potencjał jest. Może potrzeba czasu i uwagi? Może długofalowej strategii i inwestycji? A może niech po prostu lata sobie po orbicie odważniejszych graczy?

Ogólna ocena redakcji:

PS. Fakturex.pl, jak każdy opisywany startup, otrzymuje od naszego partnera, serwisu Inis.pl, cztery zamiast dwóch miesięcy darmowego korzystania z profesjonalnego systemu do e-mailingu. Inis.pl wspiera zarządzanie adresami, wysyłkę i analizę kampanii e-mail marketingowych.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook