bannka.com i instagr.am – wszystko zaczyna się od zdjęcia

Opublikowane 21 grudnia 2010, autor: Sylwester Kozak

6

Dziś prezentujemy ocenę dwóch serwisów, których funkcjonowanie zaczyna się od zrobienia zdjęcia telefonem komórkowym – bannka.com oraz instagr.am. Serwisy posiadają nawet dość zbliżone strony główne.

Założenie serwisu bannka.com jest bardzo proste: „być twitterem dla zdjęć”. Robimy zdjęcia, dzielimy się nimi ze znajomymi, czasami coś skomentujemy. Głównym narzędziem wykorzystywanym podczas korzystania z bannka jest oczywiście aparat telefoniczny – zwłaszcza ten w telefonie. Dlatego też twórcy serwisu przygotowali oprogramowanie dla telefonów z systemem Android oraz dla iPhone’a. Istnieje również możliwość przesłania MMS, który zostanie umieszczony w serwisie.

Chwila spędzona z serwisem i trudno oprzeć się wrażeniu, że jest on tylko nieco zmodyfikowaną kalką twittera. To oczywiście nie świadczy źle o projekcie – często kopie proponują nowe, świeże podejście do oryginalnego pomysłu. W tym projekcie jednak tak nie jest. Serwis właściwie nic nowego nie oferuje, nie potrafi przekonać do korzystania. W mojej opinii to projekt, który zniknie z rynku za kilka miesięcy.

Niedawno również zadebiutował instagr.am – prosta aplikacja, która na wykonane zdjęcie przez nas nałoży filtr i opublikuje w wybranych przez nas serwisach społecznościowych (twitter, facebook, flickr, tumblr, posterous, foursquare). I tylko tyle. Czy też może „aż tyle”. Instagr.am przez wielu jest określany jako „brakujące ogniwo” w publikacji zdjęć z telefonu. Autorzy, słusznie zresztą, określili główny problem jako „publikację w wielu miejscach jednego zdjęcia” i na tej podstawie stworzyli oprogramowanie. Bardzo prosty pomysł, poprawne wykonanie i wydaje się, że jest to jeden z tych projektów o których można powiedzieć, że osiągnęły sukces już na pierwszym etapie rozwoju.

Dwa teoretycznie podobne projekty, jednak wykonanie zupełnie różne. Bannka próbuje pozyskać użytkowników do nowej sieci, instagr.am oferuje dodatkowy produkt dla osób aktywnych w sieciach społecznościowych.

Galeria

Szansa zainspirowania polskich startupów

Zdjęcia dzięki rozpowszechnieniu aparatów fotograficznych w telefonach oraz zmniejszających się opłat za transfer danych znacznie zyskują na znaczeniu w serwisach społecznościowych. Facebook, Twitter czy nasz lokalny Blip bez problemu wspomagają prezentowanie zdjęć. Co będzie lepszym pomysłem – czy ich niewielka obróbka i zamieszczanie w wielu sieciach czy tworzenie nowej społeczności?

Można się zastanawiać czy nasi programiści będą w stanie zaistnieć w tym segmencie, a inwestorzy zauważyć szansę na sukces? Wydaje się, że tworzenie niewielkich aplikacji modyfikujących zdjęcia jest stosunkowo proste. Trzeba zaznaczyć również, że czołowe sieci społecznościowe otwarte są na dodatkowe niewielkie aplikacje tego typu. Bazując na pomyśle instagr.am można tworzyć zbliżone projekty, często działające w lokalnych sieciach społecznościowych. Pomysł oparty na bannka.com lepiej od razu umieścić na liście zadań z dopiskiem „może kiedyś”.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook