Prognozuj.pl – pytania, hazard i matematyka

Opublikowane 02 listopada 2010, autor: Dawid Zaraziński

0

Jaka będzie frekwencja w nadchodzących wyborach? Kto wygra finał Mam Talent? Jaką ocenę dostanie od nas opisywany projekt? To tylko niektóre z pytań, których odpowiedź można wytypować w serwisie Prognozuj.pl. Zapraszamy do naszej recenzji!


Prognozuj.pl to jedyny w Polsce serwis społecznościowy, wykorzystujący ideę tzw. rynków predykcyjnych oraz fenomen „mądrości tłumu” (ang. wisdom of crowds) w prognozowaniu rozstrzygnięć wydarzeń i wiadomości. Pod otoczką serwisu społecznościowego kryje się złożona teoria matematyczna, na podstawie której pisane są prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie matematyki stosowanej – tak przedstawiają swój projekt jego twórcy. W serwisie został zaimplementowany zmodyfikowany na potrzeby serwisu „algorytm logarytmicznego market-maker’a zaproponowany przez Robina Hansona”.

Prace nad projektem rozpoczęły się w lipcu 2009 roku i po 13 miesiącach serwis wystartował 22 sierpnia br. Zarejestrowanych jest w nim obecnie ok. 120 osób, a miesięczna oglądalność przekroczyła 3,5 tys. unikalnych użytkowników. Prognozuj.pl został w całości stworzony przez dwójkę przyjaciół.

Wcieliliśmy się w role projektantów funkcjonalnych, grafików, architektów baz danych i programistów. Efekt widać gołym okiem – przeczytaliśmy w zgłoszeniu.

Własna waluta

Po utworzeniu konta otrzymujemy 5000 P$ (prognodolarów), wirtualnej waluty Prognozuj.pl. Środki zgromadzone na koncie użytkownika umożliwiają oddawanie prognoz na wybrane pytania.

Środki wyrażone w walucie P$ w żaden sposób nie przeliczają się na żadną realną walutę – zapewniają na wszelki wypadek twórcy serwisu.

Ilość dostępnych środków można powiększyć na kilka sposobów. Podstawowym jest branie udziału w prognozach – do każdej prognozy podawana jest kwota, którą użytkownik otrzyma w wyniku podania właściwej odpowiedzi.

Po oddaniu prognozy użytkownik nie musi jednak czekać do rozstrzygnięcia pytania, gdyż wartość jego zysku lub straty jest liczona na bieżąco na podstawie aktualnego stanu prognoz oddanych przez użytkowników. W przypadku zamknięcia prognozy przed terminem rozstrzygnięcia pytania użytkownik otrzyma zwrot kwoty zaangażowanej w prognozę powiększoną lub pomniejszoną o kwotę zysku lub straty dla danej prognozy – czytamy na stronie projektu.

Kolejnym sposobem na zdobycie środków jest aktywność. Każdy użytkownik logujący się pierwszy raz danego dnia na swoje konto w serwisie prognozuj.pl otrzymuje bonus w wysokości P$10. Dodatkowe środki można uzyskać za rozliczenie pytania, którego są autorami (P$20).

Duża aktywność ma jeszcze jedną zaletę: pozwala zdobywać kolejne rangi. Aktualnie dostępne są cztery odznaki reprezentujące odpowiedni poziom aktywności użytkownika. Poszczególne odznaki są przyznawane automatycznie po osiągnięciu odpowiedniej liczby dodanych w serwisie treści.

Matematyka w praktyce

Prognozować mogą tylko zalogowani użytkownicy. Aby wyrazić swoją opinię należy wybrać odpowiednie pytanie, jeden z możliwych rezultatów oraz określenie stawki. Dostępne są obecnie cztery stawki, z których trzy są stałe (20, 50 i 100P$), a czwarta może być zmieniana przez użytkownika w zakresie od 1 do 500P$.

W specjalnej tabelce, obok poszczególnych stawek, zobaczyć można takie informacje jak: kwota, którą stracimy w w przypadku oddania prognozy na rezultat, który okaże się być niewłaściwy, kwota, którą zyskamy jeśli wytypujemy właściwą odpowiedź oraz prawdopodobieństwo wyrażone w procentach, jakie przyjmie wybrane rozstrzygnięcie po dodaniu przez użytkownika prognozy.

Oprócz prognozowania w już istniejących zadaniach, użytkownicy mogą również dodawać własne pytania. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Dodając nowe pytanie użytkownik musi pamiętać by jego treść dawała możliwość utworzenia jednoznacznych i niezależnych odpowiedzi, na które użytkownicy serwisu będą mogli oddawać swoje prognozy. Tworząc pytanie użytkownik może dodać dwa typy odpowiedzi, „Tak” i „Nie” lub dowolne odpowiedzi wprowadzone przez użytkownika (maksymalnie 10). Dla dobrze zdefiniowanego pytania użytkownik powinien w łatwy sposób móc określić odpowiedzi pokrywające wszystkie możliwości rozwiązania danego pytania – radzą twórcy serwisu.

Przy podawaniu możliwych odpowiedzi do danego pytania podać należy również prawdopodobieństwo wystąpienia danej odpowiedzi. Suma prawdopodobieństw wszystkich odpowiedzi musi wynosić 100 proc. Określić należy także kategorię, do której zostanie przypisane oraz słowa kluczowe.

Dodane przez nas pytania trafia do Poczekalni. Jeśli uzyska 10 pozytywnych głosów zalogowanych użytkowników – trafia do katalogu pytań. Jeśli uzyska 5 głosów negatywnych zostaje usunięte z Poczekalni.

Po przekroczeniu daty podanej przy zgłaszaniu pytania należy je rozliczyć. Można wybrać opcję „brak rozstrzygnięcia” oraz „rozlicz” przy właściwym rozstrzygnięciu.

Prognozy biznesowe

Jak serwis chce zarabiać? W trzech obszarach: poprzez reklamę, mikropłatności za usługi premium oraz płatnych kampaniach badania opinii.

Planowanymi głównymi źródłami dochodu z serwisu są reklamy. Docelowo planowane jest uruchomienie usługi premium oraz wykorzystanie serwisu na potrzeby badania opinii publicznej jednakże na tym etapie rozwoju nie chcielibyśmy dzielić się swoimi planami dalszego rozwoju – mówią nam tajemniczo właściciele serwisu.

Prognozuj.pl wciąż pozostaje w sferze rozwoju i testów. Twórcy projektu chcą go intensywnie promować w serwisach społecznościowych. Poszukują również partnera.

Na aktualnym etapie działania serwisu od ewentualnego partnera oczekiwalibyśmy głównie pomocy w promocji i reklamie – mówią nam twórcy Prognozuj.pl.

Grafiki z serwisu:

Komentarz eksperta w zakresie usability:

Na temat wykonania i użyteczności Prognozuj.pl wypowiada się w materiale wideo Maciek Saganowski, Dyrektor – Produkt & UX, Ultimo Consulting – ultimoconsulting.com

prognozuj.pl from Ultimo Consulting on Vimeo.

Okiem redakcji:

Dawid: Potencjał i poprawne prognozy

Prognozuj.pl jest serwisem wyróżniającym się na naszej liście. Z jednej strony łączy w sobie zalety i niebezpieczeństwa współczesnych serwisów społecznościowych, a z drugiej – z łatwością przychodzi myśleć o potencjale jego rozwoju.

Zacznę od tego, że twórcy projektu chcą pozostać anonimowi. OK, szanujemy to, ale to rzadko spotykana postawa.

Idźmy jednak dalej. Do wykonania serwisu można się w pewnych miejscach przyczepić – ale o tym mówi Maciek. Nie chcąc się powtarzać dodam tylko myśl, którą powtarzam wielu twórcom serwisów: zadbajcie o polszczyznę; nie musi być piękna, ale niech chociaż będzie poprawna. Niestety Prognozuj.pl zdarzają się wpadki w tym zakresie.

Pozostaje kwestia biznesowa. Jej fundamentem jest oczywiście zainteresowanie użytkowników, o czym pisze poniżej Sylwester. Ale jeśli już uda się ich zebrać to możliwości jest sporo. Na przykład wspomniane „badania opinii”, które przypominać mogą „wykopy sponsorowane” znane z Wykop.pl.

Dużo zależy od filozofii, w jakiej serwis będzie rozwijany. Czy będzie „kawowym przerywnikiem” jak sugeruje Maciek? Czy może raczej przypominającą giełdę platformą dla „wyjadaczy”, w której najlepsi dostaną jakąś formę gratyfikacji, a reszta pretendować będzie do tego miana?

Będziemy obserwować rozwój Prognozuj.pl. Za pomysł, wykonanie i trochę na zachętę – od nas ocena Super!.

PS. Testując serwis zadaliśmy użytkownikom Prognozuj.pl pytanie: jaką ocenę otrzyma serwis? Były oczywiście trzy możliwości. Na Super! głosowało najwięcej osób… Gratulujemy więc poprawnego przewidywania.

Sylwester: sukces tylko z użytkownikami

Prognozuj.pl jest nowym serwisem społecznościowym, którego celem jest ocena szans  określonych zdarzeń. Pomysł może nie jest nowy, jednak wykonanie bardzo dobre.

Czytelna nawigacja, zrozumiałe zasady funkcjonowania serwisu „zadziałają” jednak tylko wtedy, gdy do serwisu będzie skierowana odpowiednia ilość użytkowników, która zapełni serwis ciekawymi materiałami. Taki już los serwisów społecznościowych…

Ciekawym rozwinięciem jest też na pewno wyjście poza standardowe „reklamy” jako jedyny środek pozyskiwania finansów na dalsze działanie serwisu.

Z pewnością będę trzymać kciuki za rozwój serwisu i być może za znalezienia Partnera, który będzie potrafił zachęcić użytkowników do korzystania z Prognozuj.pl.

Ogólna ocena redakcji:

PS. Prognozuj.pl, jak każdy opisywany startup, otrzymuje od naszego partnera, serwisu Inis.pl, cztery zamiast dwóch miesięcy darmowego korzystania z profesjonalnego systemu do e-mailingu. Inis.pl wspiera zarządzanie adresami, wysyłkę i analizę kampanii e-mail marketingowych.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook