Planbookedu.com – Twój plan lekcji online

Opublikowane 04 października 2010, autor: Sylwester Kozak

4

Rok szkolny dla studentów rozpoczął się w piątek, młodzież szkolna już od miesiąca pobiera pasjonujące nauki. Nadszedł więc czas planowania zajęć. A redakcja Wystartowali.pl poleca korzystanie z internetu jako miejsca do trzymania notatek, projektów i – oczywiście – “planu lekcji”. Dziś recenzja Planbookedu.com.

Pierwsze wrażenie jest niestety negatywne. Podczas rejestracji jest wymagane podanie adresu e-mail, jednak nie ma procesu potwierdzenia aktywacji w mailu powitalnym. Czyli do serwisu możemy zapisać wszystkich znajomych – albo oni nas – bez ich wiedzy. Przyznam szczerze, że dawno nie spotkałem się z takim rozwiązaniem.

Ale zostawmy rejestrację. Co oferuje nam Planbookedu.com? Po utworzeniu kalendarza i podaniu kilku parametrów takich jak data rozpoczęcia tygodnia, pierwszy i ostatni dzień nauki czy ilość dni w tygodniu możemy zacząć uzupełnianie naszego planera. Niestety, rozczarowań ciąg dalszy – nie można dodać zadań cyklicznych, czyli np. matematykę musimy podać kilka razy w każdym tygodniu. Ręcznie. Czyżbym nie zrozumiał idei serwisu? Autorzy wyraźnie podkreślają “Never struggle with lesson planning again. Your plans are available anywhere and are simple to create”. No cóż, na tym etapie na pewno nie wykorzystałbym Planbookedu.com jako wirtualnego planu zajęć. Może w takim razie notatki z zajęć? Też nie – nie wyobrażam sobie trzymania notatek w planerze. Bo jak na przykład znaleźć wykład na dany temat? Odpada.

W momencie pełnej rezygnacji i ciągłego poszukiwania pomysłu, do którego serwis może zostać wykorzystany znalazłem magiczny przycisk “This entry should appear once/daily/weekly” – możemy więc nieśmiało powrócić do koncepcji planu lekcji.

O całej “przygodzie z szukaniem pomysłu na wykorzystanie serwisu” wspominam dlatego, że w banalny sposób można niemalże zrujnować ideę usługi. Zdecydowana większość z osób projektujących serwisy bez problemu zwróciłaby uwagę na ten element. Autorzy Planbookedu.com niestety nie.

Niech będzie plan lekcji – ale zaraz rodzą się kolejne pytania do autorów. Dlaczego, mimo, że to jest kalendarz i możliwy jest eksport do Worda i PDF, nie ma integracji ICAL/XML, co umożliwiłaoby bezproblemowe dodanie naszego planu do Outlooka czy kalendarza Gmaila? I drugie pytanie, biznesowe: dlaczego, jeśli dobrze rozumiem, opcja wydruku jest tylko w pakiecie płatnym (“Print Directly From Your Browser”)?

Komu może się przydać

Tak jak wspomniałem na początku, głównie studentom i uczniom. Inne zastowanie raczej nie wchodzi w grę.

Galeria

Szansa zainspirowania polskich startupów

Sam pomysł przeniesienia “planu lekcji” do internetu jest bardzo dobry. Wykonanie, które zaproponowano w Planbookedu.com bardzo słabe. Nie widzę żadnych zalet względem “zwykłego” kalendarza. Wydaje mi się, że gdyby takie rozwiązanie dostosować do naszych warunków możnaby stworzyć całkiem ciekawy projekt, który móglby mieć zastosowanie dla całej grupy/klasy i będący swego rodzaju archiwum zajęć zawierającym takie informacje jak tematy zajęć/wykładów, pliki, terminy sprawdzianów, dni wolne i inne “alerty”.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook