JakaPensja.pl – sprawdź ile zarabia twój kolega

Opublikowane 04 sierpnia 2010, autor: Dawid Zaraziński

9

Wysokość zarobków jest jednym z kluczowych czynników zawodowego prestiżu, często decyduje również o tym, czy przyjmujemy daną ofertę pracy, czy nie. Trudno więc nie docenić wagi tej informacji. Czy można jednak zbudować na niej udany serwis internetowy? Zapraszamy do naszej recenzji JakaPensja.pl!

JakaPensja.pl to innowacyjny i wyjątkowy serwis z ofertami pracy. Wyróżnia nas to, że dla ofert pracy nasi użytkownicy oraz współpracujący eksperci z branży rekrutacyjnej wyceniają wynagrodzenia. Uważamy, że nasza formuła to nowy sposób, który może ułatwić poszukiwanie pracy i zredukować koszty z tym związane. W serwisie JakaPensja.pl udzielamy także porad dla poszukujących pracy oraz opisujemy różne zawody w Polsce. U nas dowiesz się również o zarobkach znanych ludzi – czytamy na stronach serwisu.

Andrzej Danielewicz

O pomyśle na projekt internetowy rozmawiamy z Andrzejem Danielewiczem, pomysłodawcą i współwłaścicielem JakaPensja.pl.

W bardzo podstawowej wersji serwis wystartował w ubiegłym roku. W obecnej postaci funkcjonuje od czerwca tego roku. Projekt tworzony jest jedną osobę przy współpracy z firmą Octus Business Partners, która jest partnerem technologicznych przedsięwzięcia zapewniając takie elementy jak prace programistyczne, czy optymalizacja dla wyszukiwarek.

Czym jest JakaPensja.pl? Serwisem z misją, bo jak czytamy na jego stronach:

Naszym celem jest zmiana realiów poszukiwania pracy w Polsce i przekonanie pracodawców, że warto dodawać zakres wynagrodzenia w ofertach pracy. Naszym zdaniem to lepsze i skuteczniejsze podejście do procesu rekrutacji zarówno dla pracodawcy, jak i poszukujących pracy.

Twórcy projektu udostępniają więc informacje o wysokościach wynagrodzeń dla konkretnych ofert pracy. Jak to działa?

1. Oferty pracy dodają użytkownicy albo sami pracodawcy (muszą podać proponowaną pensję). Oferta będzie widoczna dopiero po akceptacji przez administratora.

2. Dodane oferty są oceniane przez współpracujących z serwisem ekspertów z branży HR i samych użytkowników. Każda oferta może być oceniona raz przez każdego użytkownika i tylko przez ograniczony okres czasu. Na podstawie tych danych wyliczana jest średnia pensja dla danej oferty.

Kim są eksperci? To zaprzyjaźnieni z twórcami serwisu pracownicy działów kadr. Jest ich obecnie kilku. Twórcy zaprosili do współpracy firmy rekrutujące; chcą by te wyznaczyły jedną czy dwie osoby, które dokonywałyby takich ocen raz na jakiś czas w zamian za promocję w serwisie.

3. Użytkownicy oraz eksperci mogą wartościować oceny innych – te, które będą miały dużą liczbę negatywnych komentarzy nie będą brane pod uwagę przy wyliczaniu średniej pensji.

4. Oferty archiwalne nie przestają być dostępne – wciąż można sprawdzić nazwę stanowiska, lokalizację, średnią pensję itd.

Czy szacunki prezentowane w JakaPensja.pl można uznać za wiarygodne?

Zaznaczamy, że wysokość pensji to tylko sugestia. Warto za każdym razem zapoznać się nie tylko ze średnią pensją, ale wszystkimi szacunkami użytkowników i ekspertów. Mamy pomysł by w przypadku ofert o więcej niż pięciu czy sześciu ocen wysyłać zapytania do pracodawców. Liczymy, że część z nich odpowie nam i potwierdzi wysokość szacowanej u nas pensji – mówi pan Andrzej.

Obecnie serwis składa z pięciu fundamentów:

  • wyszukiwarki ofert pracy z pensją – podać możemy nazwę zawodu, region, minimalną pensję oraz minimalną liczbę wycen; w chwili pisania tej recenzji brak ofert w bazie JakaPansja.pl;
  • modułu dodawania ofert – jeśli znamy adres strony z ofertą, wypełniamy formularz i czekamy na pojawienie się oferty w serwisie (do 8 godzin); po dodaniu oferty użytkownicy i eksperci będą mogli oszacować pensję, jakiej można oczekiwać w danym przypadku;
  • listy zawodów – przy każdym zawodzie znajdziemy minimalną, maksymalną i średnią pensję; po kliknięciu w nazwę zawodu zobaczymy listę ofert dostępnych w serwisie; można sprawdzić ostatnio i często wyceniane zawody;
  • modułu ciekawe pensje – konkretne przykłady ofert pracy z ciekawymi pensjami (np ginekolog w Krakowie z 30-letnim stażem – 5100 zł brutto, celebryci itd.); każda z ofert wsparta jest artykułem z różnych źródeł internetowych np. serwisów tygodników opinii;
  • modułu dla pracodawców – obecnie kilka zdań zachęty do współpracy i formularz kontaktowy.

Zapytaliśmy twórcę JakaPensja.pl, czy użytkownicy wracają do serwisu? Czy raczej po sprawdzeniu interesujących danych już więcej na stronę nie zaglądają?

Aktualnie poziom powrotów jest niewysoki, co jest zgodne z oczekiwaniami, gdyż w pierwszej wersji nie udostępniliśmy możliwości rejestracji, czy innego modelu zatrzymania użytkowników. Założenie było takie, aby wystartować i w dość ograniczonej wersji zrewidować jak zostanie odebrana sama idea serwisu – przekonuje j pan Andrzej.

Jak serwis chce zarobić? Na reklamie, płatnych ofertach pracy (z zewnętrznych serwisów i własne oferty) i usługach rekrutacyjnych. Dwie ostatnie opcje wydają się mieć kluczowe znaczenie dla biznesowych fundamentów projektu. Początkiem ich wprowadzanie ma być wspomniana wyżej możliwość zakładania kont w serwisie.

Ta funkcja jest w trakcie przygotowania, użytkownicy będą mogli tworzyć profile. Planujemy tez dodać usługi premium, zarówno dla firm rekrutacyjnych oraz użytkowników – mówi twórca serwisu. Użytkownicy będą mogli m.in. dodawać swoje CV.

Jakie usługi planują twórcy JakaPensja.pl dla firm rekrutujących?

Na pewno dostarczenie CV kandydatów poszukujących pracy, ale tez chcemy zaoferować narzędzia do rekrutacji online, które pozwolą zredukować element ludzki w procesie rekrutacji i „filtrować” kandydatów , zanim przejdą do rozmowy z człowiekiem – komentuje Andrzej Danielewicz.

Wśród innych spodziewanych nowości twórcy wymieniają również prowadzenie szkoleń dla osób poszukujących pracy (oferty firm zewnętrznych w przyszłości może autorskie szkolenia), czy udostępnienie bloga wideo, w którym prezentowane będą na przykład wywiady ze specjalistami od rekrutacji.

Serwisów rekrutacyjnych jest w Polsce sporo i nie jest to rynek łatwy – działają na nim bardzo poważni gracze. Jak JakaPensja.pl chce się na ich tle wyróżniać?

Aby rywalizować z dużymi graczami jak Pracuj.pl i serwis praca gazety.pl potrzeba czegoś unikalnego i pierwszym krokiem jest tutaj wycena ofert pracy oraz elementy społecznościowe, które chcemy dodać. Zadanie aby się wybić na tym rynku nie jest łatwe, ale chcemy podjąć wyzwanie i mocno pracujemy. Chcemy przyciągnąć użytkowników czymś zupełnie nowym na rynku portali z ofertami pracy – mówi pan Andrzej.

JakaPensja.pl poszukuje również partnera. Jak wyczytaliśmy w naszym formularzu mogłaby być to firma headhunterska, serwis rekrutacyjny lub duży serwis społecznościowy o dużej bazie użytkowników pomiędzy 20 a 50 rokiem życia.

Grafiki z serwisu:

Okiem redakcji:

Dawid: trudny rynek i dwie dychy do pierwszego

Nie należę do osób wścibskich. No i podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Ale jak już mus to mus.

JakaPensja.pl zwodzi nas nieco. Niby ma pozwalać na sprawdzanie tego, ile możemy zarobić w danym zawodzie (i lokalizacji) czy ile zarabia kolega, który notorycznie pożycza dwadzieścia złotych bo mu (podobno) nie starcza do pierwszego…

A tak naprawdę rozwija się w stronę dość rozbudowane serwisu rekrutacyjnego, który chce wyróżnić się dość ciekawą funkcjonalnością, czyli właśnie podawaniem szacunkowych wielkości comiesięcznych wypłat. I słowo „szacunkowych” ma tu duże znaczenie, bo w 95 proc. przypadków będą to zapewne strzały w postaci „tak nam się wydaje” (choć kto wie, może jeśli zbierze się odpowiednio dużo ludzi będą to strzały wyjątkowo trafne?).

Ale w sumie chodzi o pieniądze. I tu niestety JakaPensja.pl walczyć musi z bossami. Czy ma do zaoferowania tyle by skusić potencjalnych pracodawców na płatne ogłoszenia? Na razie nie, ale projekt mocno ewoluuje i jego twórcy sprawiają wrażenie uważnych obserwatorów tego, jak ich dzieło radzi sobie na rynku.

Miło jest zobaczyć ile w wymarzonej pracy można zarobić (czasem może właśnie niezbyt miło?). Życzę zespołowi JakaPensja.pl by okazało się to wystarczające dla wyrobienia sobie stabilnej pozycji na trudnym rynku.

Sylwester: brakuje dokładnej moderacji

Wyszukiwarka ofert pracy i wstępna ocena pensji. Pomysł bardzo dobry, jednak czy wystarczy aby zaistnieć na tym rynku opanowanym przez dużych graczy?

Główny atut takiego serwisu powinien polegać na bardzo dokładnej moderacji, niestety pierwsze zapytania w wyszukiwarce nie pozostawiają złudzeń. Dyrektor ds. Eksportu zarabia 0,00 PLN brutto miesięcznie, zresztą jak Asystenta Dyrektora i Biura.

Wyświetlanie ogłoszeń też pozostawia bardzo wiele do życzenia. Są one prezentowane jako cała strona Partnera w niewielkim oknie, które trzeba przewijać zarówno w dół jak i w górę. Nie prościej link bezpośredni?

Dla mnie niestety serwis prezentuje zbyt mało, aby zostać docenionym przez internautów.

Ogólna ocena redakcji:

Daliśmy średnią ocenę trochę na zachętę – część redakcji nie chciała być taka łaskawa 😉 Będziemy jednak obserwować rozwój JakaPensja.pl

PS. JakaPensja.pl, jak każdy opisywany startup, otrzymuje od naszego partnera, serwisu Inis.pl, cztery zamiast dwóch miesięcy darmowego korzystania z profesjonalnego systemu do e-mailingu. Inis.pl wspiera zarządzanie adresami, wysyłkę i analizę kampanii e-mail marketingowych.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook