Aupeo.com – internetowe radio dla tych co kochają muzykę

Opublikowane 07 czerwca 2010, autor: Jakub Wasilewski

5

Muzyki w sieci nigdy za wiele! Startup Aupeo to fantastyczne spersonalizowane radio prosto z Berlina, które ma skończyć z nudą mainstreamu radiowego w internecie.

Co pewien czas w internecie pojawiają się pomysły na serwis muzyczny który będzie pozwalał szybko znaleźć ulubione nagrania, łatwo je odtworzyć, a przy tym pokazać jeszcze coś innego. Poszerzyć gusta słuchacza. Dobrym przykładem jest znany Last.fm.

Problemy z takimi serwisami: szybko znikają od problemów z prawnikami dużych wytwórni. Czasem zamieniają się w serwisy czysto komercyjne. Są dostępne tylko w Ameryce.

Aupeo.com może stać się rozwiązaniem problemu. Dostarcza muzyki jak klasyczne radio. Nie jest to tylko muzyka, którą wybrałeś zamykając się w getcie swoich upodobań. Dostajesz rzeczy, których nie znałeś, a to dzięki dwóm core’owym technologiom projektu, Recommendation Engine i Mood Radio, stworzonym przez autorów formatu MP3, Instytut Fraunhofera.

Nową muzykę w Aupeo można znaleźć na dwa sposoby. Wyszukując po nastroju (MOOD), albo po artyście (ARTIST). W rezultacie powstaje prywatna stacja radiowa, która nadaje zarówno to co znamy (a te piosenki kochamy które znamy) jak i to, co dopiero poznamy. Możemy też przejrzeć już zdefiniowane stacje radiowe.

Odgrywany utwór łatwo dodać do ulubionych albo zabanować, tak by nigdy więcej nie został odegrany. Możemy się nim też łatwo podzielić na Twitterze czy Facebooku. A jeśli się naprawdę spodoba, to możemy go kupić. W Amazon.com do którego trafiamy po kliknięciu w ikonkę koszyka.

To nie wszystko. Aupeo działa nie tylko na komputerach PC. Umowy z producentami sprzętu wprowadziły projekt na telewizory marki Loewe, netbooki Asusa, smartphone’y (iPhone, wkrótce Android) i radia firmy Terratec (NOXON iRadio).

Widać że autorzy serwisu pomyśleli o modelu biznesowym. Porozumienia z Amazonem i producentami sprzętu a do tego wersja Premium dla chętnych (lepsza jakość muzyki – 192kbps i większe możliwości personalizacji) pozwolą na pewno utrzymać usługę w darmowej wersji długi czas.

Moja ocena? Piątka minus. Minus za drobne problemy z grafiką w stronie.

Komu coś takiego mogłoby się przydać?

Każdy kto lubi muzykę polubi Aupeo. Dostęp do pełnych utworów bez rejestrowania się, poszerzanie horyzontów… czego tu można nie lubić?

Grafiki z serwisu

Szanse na zainspirowanie polskich startupowców

Niewielkie. Sporo pieniędzy trzeba mieć na start takiego projektu. Patenty, licencje, umowy. To nie jest mały startup robiony na kolanie, widać że ma niezłe finansowanie.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook