R360 – pracę grupową w chmurach można zrobić lepiej niż Google

Opublikowane 07 maja 2010, autor: Jakub Wasilewski

3

Każdy z nas korzysta z maila. Ba, nawet mój ojciec na emeryturze korzysta z maila. W zasadzie przez te wszystkie lata odkąd internet jest z nami, niewiele się w poczcie elektronicznej zmieniło. Aż do dzisiaj?

Przełomem w temacie maila miał być Gmail. Też mam Gmaila. Czy to przełom? Nie wiem. Niby chmury, innowacyjny webmail, ale w praktyce dużo poczty, spory bałagan, jakoś nie potrafię nad tym za dobrze zapanować. Stary wysłużony Outlook lepiej się spisywał.

Niedawno znalazłem bardzo ciekawą ofertę elektronicznej poczty. A raczej Pakietu Chmurowej Komunikacji – Cloud Communication Suite. Nazywa się R360 i dopiero on wygląda mi na pocztę elektroniczną nowej generacji. W jednym przemyślanym interfejsie poczta, komunikator, wyszukiwarka, system grupowej pracy nad dokumentami i zarządzania projektami. W przeciwieństwie do Gmaila/Google Apps są naprawdę połączone. Otwierasz dokument i jednocześnie widzisz wszystkie powiązane z nim maile.

Z tego co ustaliłem R360 to projekt mało znanej firmy R Technologies. Podobno to międzynarodowy zespół – ludzie z USA, Finlandii, Francji, Cypru, Łotwy, Grecji, Włoch i Indii. Pakiet uruchomiony został w styczniu tego roku. Po cichu. Nie towarzyszyła mu jakaś wielka kampania reklamowa. Raczej wiralny marketing, od użytkownika do użytkownika. Podobno zainteresowali się platformą wielcy gracze, nie tylko biznesowi, ale rządowi. Nic dziwnego – z R360 ma się wrażenie, jakby pracowało się z grupą we własnym, uporządkowanym intranecie.

Obecnie mogłem się zapoznać tylko z jednym interfejsem do R360. To zrobiona w Google Web Toolkicie webowa aplikacja na stronie R360.com. Wygląda trochę jak Outlook w oknie przeglądarki, do którego można podłączyć oczywiście różne zewnętrzne konta pocztowe.

To co jednak można znaleźć w środku jest daleko bardziej uporządkowane od zwykłej poczty. Maile, załączniki, pliki, wydarzenia, wszystko to jest organizowane w oddzielnych „chmurach” – sposobach uporządkowania rzeczy. Można mieć jedną chmurę do spraw prywatnych, inną do służbowych, jeszcze inną do bardzo poufnych. Sposób prezentacji w wielki sposób zmniejsza przeciążenie informacją, a w razie potrzeby zawsze można ręcznie poprzeciągać obiekty między chmurami.

R Technologies niedawno przygotował także klienta na telefony komórkowe. Niestety jest to wersja tylko dla Nokii, więc nie miałem jak sprawdzić. Pierwsze opinie są jednak bardzo pozytywne. Ma zapewniać automatycznie organizującego inboksa, interfejs do biblioteki dokumentów w centralnym repozytorium i przeglądarkę projektów.

To nie koniec. W lecie ma pojawić się klient na pulpit, napisany w Javie. Będzie bardziej rozbudowany niż to, co dostępne w przeglądarce. Ma zawierać też technologię VOIP do rozmów głosowych przez internet.

Te atrakcje można dostać za darmo. Rejestrując konto podstawowe dostajemy adres pocztowy w domenie r360.com, gigabajt miejsca na nasze pliki, dowolną ilość „chmur” do organizacji naszych danych, przestrzenie robocze do pracy grupowej i… żadnych reklam. Potrzeba więcej? Dostępne wersje biznesowe i dla indywidualnych użytkowników, w całkiem fajnych cenach.

Grafiki z serwisu:

Komu się to może przydać?

Praktycznie każdemu, kto dużo wymaga od poczty elektronicznej. Jak na projekt paromiesięczny R360 jest już lepszy od Gmaila czy Zoho nie mówiąc o polskich webmailach. Dajcie mu czas na doszlifowanie, a może być prawdziwą rewolucją w internecie.

Szanse zainspirowania polskich startupowców

Niewielkie. To bardzo skomplikowana technicznie platforma, zrobić samemu coś takiego mogłaby tylko duża firma, zatrudniająca wielu programistów. R360 to jednak międzynarodowy projekt. Wierzę więc że szybko dorobi się różnych wersji językowych, w tym polskiej. Spodziewam się iż wtedy wielu doświadczonych internautów pomyśli, że może ma dość bałaganu w skrzynce odbiorczej i wszechobecnych reklam Adsense.

Partnerzy merytoryczni wystartowali.pl

Wystartowali.pl on Facebook